Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

24/5/2009, 19:41
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Σκηνές αχαλίνωτης βίας με μαστίγωμα μέχρι αίματος, σε performance που διαδραματίστηκε στα εγκαίνια της έκθεσης Art Athina 2009 με θέμα τον ανθρώπινο πόνο, την οποία εγκαινίασε ο υπουργός Πολιτισμού Α. Σαμαράς.


Θέμα του δημιουργού ήταν ο ανθρώπινος πόνος, τον οποίο, όπως λέει στη zougla.gr, ανακάλυψε στις αρχαίες παγανιστικές τελετές, στην θρησκεία, στην πολιτική και σε μία γκάμα γεγονότων από το Γκουαντάναμο μέχρι τους… Ολυμπιακούς Αγώνες.
Και για να γίνει πιο πειστικός, ώστε να αποκτήσει η παράσταση μεγαλύτερη αμεσότητα και εκφραστική δύναμη, ο δημιουργός Λάμπρος Στεμνής όρισε ότι ο πρωταγωνιστής του έπρεπε να… μαστιγωθεί ολόγυμνος επί σκηνής.

Όχι συμβολικά, αλλά, όπως θα δείτε, πραγματικά και μέχρι... αίματος.

Αφού ο ηθοποιός αυτομαστιγώθηκε υπό τους ήχους του Ολυμπιακού Ύμνου, τη συνέχεια του έργου ανέλαβε ειδικά επιλεγμένος… μαστιγωτής, ο οποίος αφού έδεσε πισθάγκωνα τον πρωταγωνιστή και του φόρεσε μία κουκούλα στο κεφάλι, σε ένα ανελέητο κρεσέντο τον κτύπησε δυνατά επί αρκετά λεπτά.

Στη συνέχεια, το μαστίγιο παρέλαβε ο δημιουργός, και τότε ο πρωταγωνιστής άρχισε να αιμοραγεί.

ολο το αρθρο και βιντεο με τις σκληρες σκηνες θα δειτε http://www.zougla.gr/news.php?id=42000


ρωταω είναι τεχνη αυτο ?
ειναι μορφη τεχνης η βια ?
η ελευθερια της τεχνης μπορει να είναι τοσο ωμή ....τοσο βαναυση ?
τελικα η αισθητικη του καθενος έχει ορια ?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την skouliki στις 25/5/2009, 14:33, 1 φορά

laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 15:45
luvian_elf έγραψε:
Alchemist έγραψε:Ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για κατι...Νομιζετε οτι πρεπει ο καλλιτεχνης να εχει να περασει καποιο προφανες μηνυμα μεσα απο το εργο τεχνης? Η πιστευετε οτι μπορει κατι να ειναι εργο τεχνης και χωρις καποιο προφανες νοημα?
Έχω ήδη απαντήσει και σ' αυτό έμμεσα νομίζω... Ο καλλιτέχνης είναι ελεύθερος να προσδώσει
οποιοδήποτε νόημα σε οτιδήποτε και να το ανάξει σε έργο τέχνης. (Δεν είμαι απόλυτη, δεν τα λέω
εχθρικά. Laplace κανόνισε... tongue )
σιγουρα ? :lol
δεν εχω παλι εικονιδια γαμωτο
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 15:47
laplace έγραψε:
luvian_elf έγραψε:
Alchemist έγραψε:Ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για κατι...Νομιζετε οτι πρεπει ο καλλιτεχνης να εχει να περασει καποιο προφανες μηνυμα μεσα απο το εργο τεχνης? Η πιστευετε οτι μπορει κατι να ειναι εργο τεχνης και χωρις καποιο προφανες νοημα?
Έχω ήδη απαντήσει και σ' αυτό έμμεσα νομίζω... Ο καλλιτέχνης είναι ελεύθερος να προσδώσει
οποιοδήποτε νόημα σε οτιδήποτε και να το ανάξει σε έργο τέχνης. (Δεν είμαι απόλυτη, δεν τα λέω
εχθρικά. Laplace κανόνισε... tongue )
σιγουρα ? :lol
δεν εχω παλι εικονιδια γαμωτο

Στην δουλεια σου εσυ!! tongue tongue tongue
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 17:17
Raven έγραψε:Τώρα εγώ τι να πω που συμφωνώ εν μέρει με όλους;

Όταν είχα δει αυτόν τον "καλλιτέχνη" που είχε δέσει το σκυλί λίγα εκατοστά από το φαί και το νερό του και το βλέπαμε να πεθαίνει, μου ήρθε να πάω να τον βρω και να τον αποκεφαλίσω. Συμφωνώ με luvian για τα ζωντανά εκθέματα, αλλά από την άλλη, δεν μπορώ να το θεωρήσω αυτό ΤΕΧΝΗ.

Τέχνη είναι άνθρωποι που υπέφεραν για τα έργα τους, που πίστευαν στο ταλέντο τους, που ζούσαν γι'αυτόν τον καμβά ή το γλυπτό και ας μην είχαν να φάνε. Τέχνη είναι εκείνοι που γνώρισαν την αναγνώριση πολύ μετά τον θάνατό τους, πράγμα που αποδεικνύει πόσο πολύ αγαπούσαν αυτό που έκαναν. Ούτε λεφτά έβγαζαν, ούτε φήμη αποκτούσαν και παρόλα αυτά το πάλευαν μέχρι τελευταία στιγμή.

Τέχνη είναι να δημιουργείς κάτι και να στέλνεις μηνύματα. Τι μήνυμα στέλνει το παραπάνω;

Συμφωνώ με laplace και καψοράχη σε πολλά επίσης.

Δεν γίνεται όποιος ψευτοκουλτουριάρης λέει ότι κάνει τέχνη, εμείς να προσκυνάμε.

Εκείνο είχε αποδειχτεί ότι ήταν τρελή φάρσα μόνο για αναγνωρισιμότητα

Το βρήκε στο δρόμο, το μάζεψε για μία-δύο μέρες και μετά το άφησε ελεύθερο

Ήθελε να δείξει την αναισθησία του κόσμου που περνούσε και δεν έκανε τίποτε

Και φυσικά τρελή διαφήμιση για τον ίδιο
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 17:26
απαραδεκτη διαφημιση και μπλιαξ στον ιδιο !
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 17:34
skouliki έγραψε:απαραδεκτη διαφημιση και μπλιαξ στον ιδιο !

Ενώ όλοι οι "θεατές" που περνούσαν και κοιτούσαν χωρίς να κάνουν τίποτε;

Δεν είναι συνένοχοι;
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 17:41
ναι !
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 18:08
kitsosmitsos έγραψε:
Raven έγραψε:Τώρα εγώ τι να πω που συμφωνώ εν μέρει με όλους;

Όταν είχα δει αυτόν τον "καλλιτέχνη" που είχε δέσει το σκυλί λίγα εκατοστά από το φαί και το νερό του και το βλέπαμε να πεθαίνει, μου ήρθε να πάω να τον βρω και να τον αποκεφαλίσω. Συμφωνώ με luvian για τα ζωντανά εκθέματα, αλλά από την άλλη, δεν μπορώ να το θεωρήσω αυτό ΤΕΧΝΗ.

Τέχνη είναι άνθρωποι που υπέφεραν για τα έργα τους, που πίστευαν στο ταλέντο τους, που ζούσαν γι'αυτόν τον καμβά ή το γλυπτό και ας μην είχαν να φάνε. Τέχνη είναι εκείνοι που γνώρισαν την αναγνώριση πολύ μετά τον θάνατό τους, πράγμα που αποδεικνύει πόσο πολύ αγαπούσαν αυτό που έκαναν. Ούτε λεφτά έβγαζαν, ούτε φήμη αποκτούσαν και παρόλα αυτά το πάλευαν μέχρι τελευταία στιγμή.

Τέχνη είναι να δημιουργείς κάτι και να στέλνεις μηνύματα. Τι μήνυμα στέλνει το παραπάνω;

Συμφωνώ με laplace και καψοράχη σε πολλά επίσης.

Δεν γίνεται όποιος ψευτοκουλτουριάρης λέει ότι κάνει τέχνη, εμείς να προσκυνάμε.

Εκείνο είχε αποδειχτεί ότι ήταν τρελή φάρσα μόνο για αναγνωρισιμότητα

Το βρήκε στο δρόμο, το μάζεψε για μία-δύο μέρες και μετά το άφησε ελεύθερο

Ήθελε να δείξει την αναισθησία του κόσμου που περνούσε και δεν έκανε τίποτε

Και φυσικά τρελή διαφήμιση για τον ίδιο

Να τι σόι "καλλιτέχνες" υπάρχουν σήμερα. Αυτοί που νοιάζονται μόνο για το χρήμα και την διαφήμιση. Εξού και κάνουν τέτοιες αηδίες, για να σοκάρουν και να συζητιούνται...

Έτσι γίνεται ο καθένας διάσημος και σίγουρα όχι για το ταλέντο του, αλλά για την ανωμαλία του. mpliax
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 20:06
kitsosmitsos έγραψε:
skouliki έγραψε:απαραδεκτη διαφημιση και μπλιαξ στον ιδιο !

Ενώ όλοι οι "θεατές" που περνούσαν και κοιτούσαν χωρίς να κάνουν τίποτε;

Δεν είναι συνένοχοι;

Όσο υπάρχουν θεατές και αγοραστές του "προϊόντος" τότε θα υπάρχουν και εκείνοι που το προσφέρουν

Αν δεν αγόραζε κανείς, τότε αυτός δε θα υπήρχε

Οπότε το θέμα είναι στα δικά μας τα χέρια
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

25/5/2009, 20:47
skouliki έγραψε:
luvian_elf έγραψε:Καψοράχη δεν έχω παιδιά (πότε να προλάβω?...) αλλά δεν είμαι απόλυτη.

αχαχαχαχαχαχαχχαχαχχααχα

Πότε θα γίνεις μάνα ; lol!
avatar
luvian_elf
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1565
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : digital painting, comics, ταινίες και πολλή μουσική
Εγγραφή : 30/03/2009
http://luthienhelyanwe.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 12:45
AtZoN έγραψε:Πότε θα γίνεις μάνα ; lol!
Laughing Laughing Laughing


Συμφωνώ απόλυτα με τον Κιτσο σε όσα είπε. Και Raven, μην πέφτεις στο tripάκι να γενικεύεις τόσο
πολύ. Υπάρχει κι αυτό το "είδος" που αναφέρεις αλλά είναι η τραγική μειοψηφία. Απλά δημιοιυργούν
τέτοιες εντυπώσεις που τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται σαν ορισμός...
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 12:50
πολυ σωστη η raven cheers cheers ok
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:00
luvian_elf έγραψε:
AtZoN έγραψε:Πότε θα γίνεις μάνα ; lol!
Laughing Laughing Laughing


Συμφωνώ απόλυτα με τον Κιτσο σε όσα είπε. Και Raven, μην πέφτεις στο tripάκι να γενικεύεις τόσο
πολύ. Υπάρχει κι αυτό το "είδος" που αναφέρεις αλλά είναι η τραγική μειοψηφία. Απλά δημιοιυργούν
τέτοιες εντυπώσεις που τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται σαν ορισμός...

Έλα ρε αγάπη... Άσε τώρα, ο πρώην μου (για να στο πω απλά) σπούδαζε καλών τεχνών και δούλευε και δουλεύει ακόμα σε ένα από τα πολύ μεγάλα εργαστήρια. Το τι υποκρισία και δηθενισμό έχω δει, δεν το συζητώ! Δυστυχώς είναι η τραγική πλειοψηφία!!!

Και αυτό θα το δεις όταν θα θέλεις να βγάλεις προς τα έξω την τέχνη σου. Θα δεις τι άτομα καταφέρνουν να ανέβουν, χωρίς ίχνος ταλέντου, απλώς επειδή έχουν την ιδιότητα να προκαλούν και το περισσιο θράσσος.

Άσε που γενίκευση είναι και αυτό που λέει ο kitsosmitsos. Γίνεται να μην υπάρχουν βλαμμένα άτομα στον κόσμο τα οποία θα ενδιαφερθούν για δαρμένα σκυλιά ως τέχνη; Αυτό είναι τελείως ουτοπικό, μην τρελλαθούμε τελείως. Πάντα θα υπάρχουν και θα συνεχίζουν να υπάρχουν αυτοί που ενδιαφέρονται γι'αυτά.

Όπως και πάντα θα υπάρχουν δήθεν "καλλιτέχνες".

Εδώ αν διανοηθώ να πω ότι δεν μου αρέσει κάτι που "θεωρείται" τέχνη από αυτά τα ζωντόβολα, είναι ικανοί να με φάνε ζωντανή. Που όσα μουσεία και τέχνη έχω δει εγώ από κοντά, αυτοί ούτε καν ξέρουν ότι υπάρχουν... Σόρυ αλλά τα παίρνω γτ θυμάμαι καταστάσεις!

Θέλουν να σταματήσουν την λογοκρισία με λογοκρισία. Αν τους πει κάποιος ότι αυτό το έργο είναι ένα αίσχος και προσβάλλει κόσμο, αρχίζουν όλοι τα κλασικά, "η τέχνη δεν έχει όρια" κτλ. Ε αφού η τέχνη δεν έχει όρια και π.χ. εγώ μπορεί να θεωρώ τον φόνο τέχνη, να πάρω ένα μπαζούκας και να αρχίσω να καθαρίζω κόσμο, ονομάζοντάς το τέχνη.

Δηλαδή λογική στυλ το μπουζούκι είναι όργανο, ο μπάτσος είναι όργανο, άρα ο μπάτσος είναι μπουζούκι. Sad
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:02
RAVEN FOR PRESIDENT cheers cheers cheers cheers cheers ok please please Exclamation Exclamation
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:07
laplace έγραψε:RAVEN FOR PRESIDENT cheers cheers cheers cheers cheers ok please please Exclamation Exclamation

laplace Laughing Laughing Laughing

έλεος, είσαι απίστευτος!
avatar
luvian_elf
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1565
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : digital painting, comics, ταινίες και πολλή μουσική
Εγγραφή : 30/03/2009
http://luthienhelyanwe.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:14
Raven έγραψε:Έλα ρε αγάπη... Άσε τώρα, ο πρώην μου (για να στο πω απλά) σπούδαζε καλών τεχνών και δούλευε και δουλεύει ακόμα σε ένα από τα πολύ μεγάλα εργαστήρια. Το τι υποκρισία και δηθενισμό έχω δει, δεν το συζητώ! Δυστυχώς είναι η τραγική πλειοψηφία!!!

Και αυτό θα το δεις όταν θα θέλεις να βγάλεις προς τα έξω την τέχνη σου. Θα δεις τι άτομα καταφέρνουν να ανέβουν, χωρίς ίχνος ταλέντου, απλώς επειδή έχουν την ιδιότητα να προκαλούν και το περισσιο θράσσος.

Άσε που γενίκευση είναι και αυτό που λέει ο kitsosmitsos. Γίνεται να μην υπάρχουν βλαμμένα άτομα στον κόσμο τα οποία θα ενδιαφερθούν για δαρμένα σκυλιά ως τέχνη; Αυτό είναι τελείως ουτοπικό, μην τρελλαθούμε τελείως. Πάντα θα υπάρχουν και θα συνεχίζουν να υπάρχουν αυτοί που ενδιαφέρονται γι'αυτά.

Όπως και πάντα θα υπάρχουν δήθεν "καλλιτέχνες".

Εδώ αν διανοηθώ να πω ότι δεν μου αρέσει κάτι που "θεωρείται" τέχνη από αυτά τα ζωντόβολα, είναι ικανοί να με φάνε ζωντανή. Που όσα μουσεία και τέχνη έχω δει εγώ από κοντά, αυτοί ούτε καν ξέρουν ότι υπάρχουν... Σόρυ αλλά τα παίρνω γτ θυμάμαι καταστάσεις!

Θέλουν να σταματήσουν την λογοκρισία με λογοκρισία. Αν τους πει κάποιος ότι αυτό το έργο είναι ένα αίσχος και προσβάλλει κόσμο, αρχίζουν όλοι τα κλασικά, "η τέχνη δεν έχει όρια" κτλ. Ε αφού η τέχνη δεν έχει όρια και π.χ. εγώ μπορεί να θεωρώ τον φόνο τέχνη, να πάρω ένα μπαζούκας και να αρχίσω να καθαρίζω κόσμο, ονομάζοντάς το τέχνη.

Δηλαδή λογική στυλ το μπουζούκι είναι όργανο, ο μπάτσος είναι όργανο, άρα ο μπάτσος είναι μπουζούκι. Sad
Δεν σου μιλάω για υποκρισία και δηθενισμό, από αυτά έχουμε μπόλικα!!! Σου μιλάω για το "τα
πάντα για το χρήμα"... Έχω περάσει κι εγώ από μεγάλα εργαστήρια και ξέρω πώς είναι... mpliax

Δήθεν θα υπάρχουν πάντα και άτομα που ενδιαφέρονται θα υπάρχουν πάντα. Συμφώνησα με αυτό.
Kitsosmitsos έγραψε:Όσο υπάρχουν θεατές και αγοραστές του "προϊόντος" τότε θα υπάρχουν και εκείνοι που το προσφέρουν

Αν δεν αγόραζε κανείς, τότε αυτός δε θα υπήρχε

Οπότε το θέμα είναι στα δικά μας τα χέρια

Και δεν το θεωρώ γενίκευση ακριβώς. Γιατί έστω και ένας να υπάρξει που θα σκάσει χρήμα τότε θα
εξακολουθεί να υπάρχει.

Αυτοί που σου τη λένε επειδή δεν σου αρέσει κάτι είναι μα***ες!!! (σόρρυ σκουλήκι...)

Έχω ήδη πει την άποψή μου γι' αυτό... Και όχι, εκέι μιλάμε για έγκλημα.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:17
luvian_elf έγραψε:
Και δεν το θεωρώ γενίκευση ακριβώς. Γιατί έστω και ένας να υπάρξει που θα σκάσει χρήμα τότε θα
εξακολουθεί να υπάρχει.

Αυτοί που σου τη λένε επειδή δεν σου αρέσει κάτι είναι μα***ες!!! (σόρρυ σκουλήκι...)

Έχω ήδη πει την άποψή μου γι' αυτό... Και όχι, εκέι μιλάμε για έγκλημα.


Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
avatar
luvian_elf
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1565
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : digital painting, comics, ταινίες και πολλή μουσική
Εγγραφή : 30/03/2009
http://luthienhelyanwe.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:18
laplace έγραψε:
luvian_elf έγραψε:
Και δεν το θεωρώ γενίκευση ακριβώς. Γιατί έστω και ένας να υπάρξει που θα σκάσει χρήμα τότε θα
εξακολουθεί να υπάρχει.

Αυτοί που σου τη λένε επειδή δεν σου αρέσει κάτι είναι μα***ες!!! (σόρρυ σκουλήκι...)

Έχω ήδη πει την άποψή μου γι' αυτό... Και όχι, εκέι μιλάμε για έγκλημα.


Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Κράτα χαρακτήρα λέμεεεε...
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:21
luvian
να ρωτησω κατι ασχετο
εσυ εισαι καλλιτεχνης ...ή αν ησουν καλλιτεχνης
θα εκανες αυτην την μορφη τεχνης (βια)
για να περασεις ενα μηνυμα ...ή θα προτιμουσες
να πεις αυτο που θες με εναν πιο ηπιο τρόπο ?

επισης ναι οσο πουλανε αυτα τα "εργα"
συμφωνω παντα θα γινονται
και παντα καποιος θα θελει να ονομαζεται τεχνη
avatar
luvian_elf
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1565
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : digital painting, comics, ταινίες και πολλή μουσική
Εγγραφή : 30/03/2009
http://luthienhelyanwe.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:30
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα ποτέ να χρησιμοποιήσω τέτοιους τρόπους... Αν και με
εξιτάρουν απίστευτα δεν ξέρω αν θα άντεχε το μυαλό μου να το κάνω στην πραγματικότητα.
Ούτως ή άλλως στη ζωγραφική και στα comics εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις
ΑΛΗΘΙΝΗ βία. Μόνο απεικονίσεις αυτής. Κι αυτό το κάνω συνέχεια...

Δεν ξέρω σε τι θα εξελλιχθώ αργότερα αλλά σήμερα μπορεί να περνούσε από το μυαλό μου αλλά δεν
θα το έκανα πράξη.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:36
εκει ηθελα να καταληξω εφοσον μπορει να περασει το μηνυμα του
με εικονικη βια (πχ..οχι πραγματικο αιμα αλλα ψευτικο)
ποιος ο λογος να "βασανιστει" καποιος ασχετα αν ειναι με την θεληση του
αυτο δηλαδη σαν πραξη ειναι πιο αληθοφανείς ?

τεσπα...δικες μου ετσι σκεψεις
δεν χρειαζεται να απαντησει κανεις ..
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:38
skouliki έγραψε:εκει ηθελα να καταληξω εφοσον μπορει να περασει το μηνυμα του
με εικονικη βια (πχ..οχι πραγματικο αιμα αλλα ψευτικο)
ποιος ο λογος να "βασανιστει" καποιος ασχετα αν ειναι με την θεληση του
αυτο δηλαδη σαν πραξη ειναι πιο αληθοφανείς ?

τεσπα...δικες μου ετσι σκεψεις
δεν χρειαζεται να απαντησει κανεις ..

ΠΑΡΑ πολύ σωστή. ok ok ok ok ok ok ok ok
avatar
luvian_elf
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1565
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : digital painting, comics, ταινίες και πολλή μουσική
Εγγραφή : 30/03/2009
http://luthienhelyanwe.blogspot.com

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:41
Γιατί μπορεί η απλή απεικόνιση να μην του φαίνεται αρκετά δυνατή. Μπορεί να του φάνηκε ότι αυτός
ο τρόπος έχει κορεστεί. Μπορεί να ήθελε απλά να σοκάρει...
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

26/5/2009, 13:46
luvian_elf έγραψε:Γιατί μπορεί η απλή απεικόνιση να μην του φαίνεται αρκετά δυνατή. Μπορεί να του φάνηκε ότι αυτός
ο τρόπος έχει κορεστεί. Μπορεί να ήθελε απλά να σοκάρει...

νομιζω ναι οτι τελικα ηθελε να σοκαρει ..ασχετα αν εγω εχω σοκαριστει με αυτον ή
με τον ηθοποιο ή με τον κόσμο ή με την ολη φαση ..

παντως γνωριζει κανεις τον συγκεκριμμενο καλλιτεχνη ?
συνηθίζει να προκαλει ? ειναι γνωστος?
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

6/6/2009, 22:44
ioannis
ioannis
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 139
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 22/03/2009

Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Τα όρια της τέχνης ( τέχνη και βία )

7/6/2009, 18:40
δεν υπαρχει πιο αποκρουστικό κατα την αποψη μου να θέλουν αν εκφράσουν τα βίτσια τους μέσω της τέχνης, η τεχνη εχει πάντα κατι το ρομαντικό πάνω της ασχετα αν εκφράζει καταστάσεις βίας πχ η καταστροφή της Χίου του Ντε λα Κρουά
Εκει η τεχνη ακι η βία συναντιόνται με αποτελεσμα να στέκεσαι άφωνος μπροστά στο έργο, αυτη η αηδία που είδαμε στο αρτ αθήνας δε μας κολακεύει καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης