Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

+8
laplace
SkinLikeSand
marouli
AtZoN
fanny-banny
καψοραχη
Raven
Eltha
12 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Σύνολο Ψήφων : 15

Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 10:26
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

τι γνωμη έχετε για την ψυχολογική υποστήριξη ?
θα κάνατε ποτε εσεις ψυχανάλυση ?

αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 18:31
skouliki έγραψε:ναι αλλα δεν ειναι ειδικοι επι παντος επιστητου

ενω οι ψυχολογοι ειναι ειδικοι επι παντος επιστητου;;;
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 18:38
το ηξερα οτι θα απαντουσες ετσι

εννοω οτι Οι ψυχολόγοι είναι ειδικοί στην ψυχολογία

τωρα αν δεν πιστευεις σε αυτους δεν εχει νοημα να σε πεισω εγω για κατι
απλα δεν πιστευεις ..οκ
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 18:43
προσπαθω να καταλαβω παντως ποια ειναι η χρησιμοτητα τους

θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες ανθρωπων που εχουν επισκεφθει καποιον ψυχολογο.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 18:47
βασικα το θεμα εχει αρχισει να γελοιοτοποιειται (ορθογραφικα ενος θεος ξερεις αν το εχω γραψει οκ) απο την στιγμη που βγηκαν κατι ψυχολογοι για σκυλια γατια κτλ κτλ
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 19:14
αντωνης έγραψε:προσπαθω να καταλαβω παντως ποια ειναι η χρησιμοτητα τους

θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες ανθρωπων που εχουν επισκεφθει καποιον ψυχολογο.

Να σου πω εγώ την άποψή μου, σύμφωνα με την μικρή μου εμπειρία μέχρι τώρα! Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 15980
Εμένα μου είχε δημιουργηθεί φοβερό άγχος από προβλήματα τεραστίων διαστάσεων. Έπεσαν όλα μαζί και κράτησαν για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Τώρα κάπως έχει αρχίσει να ηρεμεί η κατάσταση.
Ήμουν έτσι λοιπόν για 3 χρόνια περίπου και έφτασα στο σημείο να μην μπορώ να ηρεμώ σε καμία περίπτωση. Με έπιαναν και κάποιες κρίσεις πανικού που και που και δεν μπορούσα να αναπνεύσω καλά. Σου λέω, απαίσια κατάσταση... Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 108896
Επειδή λοιπόν έφτασα στο σημείο όπου δεν μπορούσα να διαχειριστώ την όλη φάση, αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο, πράγμα που το ήθελα πάντα, μόνο και μόνο από περιέργεια.
Η ψυχολόγος λοιπόν άρχισε να εντοπίζει (με βοήθεια την απόλυτη ειλικρίνειά μου προς αυτή) διάφορα πράγματα που δεν έκανα σωστά. Φυσικά εγώ ούτε που τα καταλάβαινα, αλλά και ούτε μπορούσε κάποιος φίλος-η να τα διακρίνει για δύο λόγους 1)Γενικά δεν συζητάω για τα προβλήματά μου 2)Έχουν τόσο βαθιές ρίζες στο παρελθόν αλλά και στο "υποσυνείδητο" που είναι απίθανο να τα καταλάβει κάποιος που δεν είναι ειδικός.
Να σημειώσω πως η ψυχολόγος μου έκανε και κάνει χρόνια ψυχοθεραπεία πριν αποφασίσει να ανοίξει ιατρείο (και έτσι πρέπει να κάνουν όσοι θέλουν να είναι σωστοί ψυχολόγοι).
Κανείς δεν τους χρίζει παντογνώστες, κανείς δεν πιστεύει πως έχουν τις απαντήσεις για όλα. Απλώς είναι σωστοί καθοδηγητές. Σε κάνουν να σκέφτεσαι πράγματα που μπορεί να σε πονέσουν αλλά και να σου δώσουν απαντήσεις. Οι φίλοι είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσουν με τέτοια αντικειμενικότητα, γτ πολλοί ζουν και τα προβλήματά σου και πολλές φορές ίσως θελήσουν να σε "κανακέψουν", να σε παρηγορήσουν. Ο ψυχολόγος δεν θα στο κάνει ποτέ αυτό.
Επίσης ένας σωστός ψυχολόγος ξέρει να κρίνει από την στάση του σώματος, μέχρι την παραμικρή λέξη που θα χρησιμοποιήσεις. Βγάζει συμπεράσματα από αυτό. Πράγμα που δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας που δεν έχει γνώσεις ψυχολογίας. Μην ξεχνάς πως τους φίλους σου μπορείς να τους "κοροϊδέψεις", λέγοντάς τους αυτά που θέλουν να ακούσουν για να νιώθουν ότι είσαι καλά. Τον ψυχολόγο ποτέ.
Σου μαθαίνουν να βάζεις όρια και να υψώνεις τις κατάλληλες υγιείς άμυνες που χρειάζεσαι για να ανταπεξέλθεις και αυτά!

Όταν πήγα εκεί της είπα ότι νιώθω κάπως ντροπιαστικά, γτ υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο που δεν πηγαίνουν σε ψυχολόγους και παλεύουν μόνοι τους να γίνουν καλά. Της είπα πως αυτό με κάνει αδύναμη.

Η απάντησή της ήταν: "Αντίθετα. Εσύ που συνειδητοποιείς πως χρειάζεσαι βοήθεια και την ζητάς, είσαι πιο δυνατή από όλους τους άλλους. Ξέρεις πόσοι ξέρουν ότι δεν είναι καλά, αλλά φροντίζουν να το κρύβουν βαθιά μέσα τους, μην έχοντας το θάρρος να ζητήσουν βοήθεια εκεί που την χρειάζονται;"
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 19:19
raven, πολυ ενδιαφεροντα πραγματα μας ειπες εδω και πολλά προς συζητηση

οταν επιστρεψω (γιατι παμε για ψωνια) ή αυριο, θα σχολιασω οσα εθεσες.


Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 939527
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 19:25
ανοιγω ασχετο σχολιο
τον ζεσταιανω εγω καλα καλα τον αντωνη και ερχεται η αλλη τσουπ ...και της λεει και ευχαριστω απο πανω ...καταλαβες επισκεπτη μου...αδικια λεμε
κλεινω ασχετο σχολιο
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 19:29
Ξουτ ξουτ

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 860471
Τώρα μιλάνε οι μεγάλοι, δεν έχεις εσύ δουλειά στις κουβέντες τους Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 74653
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 20:41
Raven έγραψε:
Επειδή λοιπόν έφτασα στο σημείο όπου δεν μπορούσα να διαχειριστώ την όλη φάση, αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο, πράγμα που το ήθελα πάντα, μόνο και μόνο από περιέργεια.
Δεκτον οτι οταν δεν μπορει να διαχειριστει καποιος μια κατασταση, ειναι καλο να εχει την υποστηριξη καποιων ανθρωπων.
Καποιος μπορει να επιλεγει επιστημονικη υποστηριξη, αλλος οχι επιστημονικη κ.ο.κ.



Γενικά δεν συζητάω για τα προβλήματά μου
Με κανεναν ανθρωπο;;; Πιστευω οτι οταν τα προβληματα του τα κραταει καποιος μεσα του, διογκωνονται και παιρνουν πολλες φορες τη μορφη βουνου ενω μπορει να μην ειναι


Έχουν τόσο βαθιές ρίζες στο παρελθόν αλλά και στο "υποσυνείδητο" που είναι απίθανο να τα καταλάβει κάποιος που δεν είναι ειδικός.
Συμφωνω σε αυτο


Να σημειώσω πως η ψυχολόγος μου έκανε και κάνει χρόνια ψυχοθεραπεία πριν αποφασίσει να ανοίξει ιατρείο (και έτσι πρέπει να κάνουν όσοι θέλουν να είναι σωστοί ψυχολόγοι).
Τι ειναι η ψυχοθεραπεια;

Σε κάνουν να σκέφτεσαι πράγματα που μπορεί να σε πονέσουν αλλά και να σου δώσουν απαντήσεις. Οι φίλοι είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσουν με τέτοια αντικειμενικότητα, γτ πολλοί ζουν και τα προβλήματά σου και πολλές φορές ίσως θελήσουν να σε "κανακέψουν", να σε παρηγορήσουν. Ο ψυχολόγος δεν θα στο κάνει ποτέ αυτό.
Εδω θα διαφωνησω λιγακι. Εγω πχ σαν φιλος ειμαι αντικειμενικος, οπως και αυστηρος απεναντι στους ανθρωπους που εκτιμω, συμπαθω κτλ.
Επισης και ο ψυχολογος μπορει να θελει να σε κανακεψει για να σε κρατησει ως πελατη.


Επίσης ένας σωστός ψυχολόγος ξέρει να κρίνει από την στάση του σώματος, μέχρι την παραμικρή λέξη που θα χρησιμοποιήσεις.
Συμφωνω.

Μην ξεχνάς πως τους φίλους σου μπορείς να τους "κοροϊδέψεις", λέγοντάς τους αυτά που θέλουν να ακούσουν για να νιώθουν ότι είσαι καλά.
Συμβαινει αυτο, αλλά κατα τη γνωμη μου δεν ειναι παντα η πιο σωστη αντιμετωπιση.


Η απάντησή της ήταν: "Αντίθετα. Εσύ που συνειδητοποιείς πως χρειάζεσαι βοήθεια και την ζητάς, είσαι πιο δυνατή από όλους τους άλλους. Ξέρεις πόσοι ξέρουν ότι δεν είναι καλά, αλλά φροντίζουν να το κρύβουν βαθιά μέσα τους, μην έχοντας το θάρρος να ζητήσουν βοήθεια εκεί που την χρειάζονται;"
Αυτο μηπως ειναι ακριβως αυτο που θα ηθελε να ακουσει ο πελατης ωστε να αισθανθει καλυτερα και οχι ντροπιαστικα;


με bold τα δικα μου


να πω οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα θεματα που εχουν μπει στο φορουμ
Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 19627 σκουλικιον.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 20:55
να σαι καλα Smile

αντωνη ισως αν ολοι ειμασταν τοσο ξεκαθαροι και απαιτητικοι με τους γυρω μας
να μην χρειαζοντουσαν τοσο οι ψυχολογοι οι οποιοι κυριως σαν αντικειμενο απασχολησης
εχουν τα διαπροσωπικα και τα κοινωνικα σε σχεση με το ατομο μας
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 20:57
1)Πες πως απλώς ήθελα μια πιο ολοκληρωμένη υποστήριξη... Υποστήριξη έχω από φίλους εννοείται. Αλλά ήθελα και εκείνη του ειδικού!

2)Όχι γενικά δεν τα συζητάω. Πιστεύω πως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί να ακούσουν τα διαφορετικά προβλήματά μου. Π.χ. εσύ μπορεί να μου δώσεις καλύτερη συμβουλή στο επαγγελματικό, το σκουλήκι στο ερωτικό κτλ. Οπότε αυτό αυτόματα με περιορίζει. Ενώ στον ψυχολόγο μπορείς να πεις τα πάντα και να στηριχτείς σε μια κάποια γενική καθοδήγηση.

3)Συμφωνούμε οπότε

4)Ότι κάνω και εγώ! Θεραπεία σε ψυχολόγο προκειμένου να αντιμετωπίσεις τα προβλήματά σου και να αναπτύξεις σωστότερη στάση.

5)Και εγώ το ίδιο είμαι, αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια! Μπορείς να πεις αυτό που λες, για όλους σου τους φίλους; Ή έστω για τους μισούς; Όσο για το αν θα προσπαθήσει να σε κρατήσει για πελάτη... Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που δεν τελείωνει μέσα σε έναν μήνα και θα στο πουν όλοι αυτό. Οπότε δεν έχουν ανάγκη να σε "κρατήσουν" γτ εφόσον το ψάξεις πριν πας, ξέρεις ότι μπορεί να κρατήσει σαν θεραπεία από έναν χρόνο μίνιμουμ μέχρι χρόνια ολόκληρα. Οπότε πας ενημερωμένος και προετοιμασμένος. Προσωπικά τουλάχιστον αυτό έκανα.

6)Συμφωνούμε και εδώ οπότε οκ

7)Δεν είναι, αλλά γίνεται ενστικτωδώς... Δεν είσαι διατεθειμένος να πεις παντού και πάντα τα προβλήματά σου... Υπάρχουν στιγμές που θα θέλεις να το σκεφτείς μόνος σου. Ασε που ο ψυχολόγος δεν αποτελεί μέρος του κοινωνικού μας περίγυρου, οπότε δεν ντρεπόμαστε να πούμε τίποτα. Σε φίλους ή συγγενείς, αλήθεια, ισχύει το ίδιο;

8)Μπορεί, μπορεί και όχι. Ίσως να είναι αλήθεια, ίσως και όχι! Όλοι οι ψυχολόγοι πάντως αυτό λένε και εμένα τουλάχιστον με έκανε να νιώσω καλά. Αλλά αν το καλοσκεφτείς... Θέλει πολλά κότσια να πας σε έναν άγνωστο, να σκαλίζει το παρελθόν σου, να σου κάνει κριτική με τον τρόπο του κτλ κτλ.

Η κότσια είναι ή ο απόλυτος μαζοχισμός Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 74653
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 20:58
skouliki έγραψε:να σαι καλα Smile

αντωνη ισως αν ολοι ειμασταν τοσο ξεκαθαροι και απαιτητικοι με τους γυρω μας
να μην χρειαζοντουσαν τοσο οι ψυχολογοι οι οποιοι κυριως σαν αντικειμενο απασχολησης
εχουν τα διαπροσωπικα και τα κοινωνικα σε σχεση με το ατομο μας

βεβαια το να ειναι καποιος τοσο ξεκαθαρος (εως και ωμο με εχουν χαρακτηρισει) και απαιτητικος εχει και το ρισκο οτι οι άλλοι μπορει να μην το αντεξουν και να την κανουν με ελαφρα.
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 21:12
Raven έγραψε:1)Δεκτον, γιατι δεν ξερω τα ζητηματα που αντιμετωπιζες και το ποσο σοβαρα ηταν. (δε λεω φυσικα να κατσεις και να τα αραδιασεις μεσα σε ενα φορουμ γεματο αγνωστους)

2)Εδω εχεις ενα μικρο σφαλμα, εκτος αν ειναι μονο λαθος στη συνταξη και οχι στην ουσια του. Ολοι οι ανθρωποι κατα τη γνωμη μου μπορουν να ακουσουν τα προβληματα καποιου. Το οτι δεν μπορουν ολοι να συζητησουν και να εχουν γνωμη γι' αυτα ειναι εν μερει δεκτο. Αν και πολλες φορες οι απλοι ανθρωποι μπορουν να σου πουν τα πιο σωστα λογια.

5)Καταρχας να πω οτι για μενα υπαρχουν δυο κατηγοριες ανθρωπων, οι φιλοι και οι γνωστοι.
Δεν υπαρχουν αυτα που λενε σημερα οι κολλητοι, οι φιλοι, οι παρεες, οι γνωστοι και δεν ξερω εγω τι αλλο.
Οπότε εγω προσωπικα ειμαι ξεκαθαρος απεναντι στους φιλους μου, οι οποιοι ειναι λιγοι βεβαια. Στους γνωστους δεν με νοιαζει τοσο οσο στους φιλους.

7) Υπάρχουν στιγμές που θα θέλεις να το σκεφτείς μόνος σου.
Σιγουρα, αλλά πολλες φορες βοηθαει μια άλλη γνωμη. Και η κουβεντα ειναι πολυ καλυτερη απο μια απλη σκεψη

Ασε που ο ψυχολόγος δεν αποτελεί μέρος του κοινωνικού μας περίγυρου, οπότε δεν ντρεπόμαστε να πούμε τίποτα. Σε φίλους ή συγγενείς, αλήθεια, ισχύει το ίδιο;
Εγω προσωπικα δεν ντρεπομαι να συζητησω σχεδον τα παντα. Μονο ενα θεμα δεν συζηταω με κανεναν ανθρωπο γιατι θεωρω οτι δεν αφορα κανεναν.

Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 22:23
ναι ισως να σε ονομαζουν και ωμο ..
ηθελα να σε ρωτησω θα πεις την αληθεια την ωμη αληθεια ασχετα με το ποιον και ποσο θα πληγωσεις?
σε φιλικο και ερωτικο επιπεδο η ερωτηση
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 22:34
skouliki έγραψε:ναι ισως να σε ονομαζουν και ωμο ..
ηθελα να σε ρωτησω θα πεις την αληθεια την ωμη αληθεια ασχετα με το ποιον και ποσο θα πληγωσεις?
σε φιλικο και ερωτικο επιπεδο η ερωτηση

ναι σχεδον παντα λεω την γνωμη μου, οσο σκληρη και να ειναι

αν δεν πω αυτο που σκεφτομαι ή αισθανομαι, σημαινει οτι ο αλλος ανθρωπος δεν με ενδιαφερει

Σπόιλερ:
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

20/11/2009, 23:04
θα συμφωνησω ..αλλα θα πω οτι δεν εχω την ψυχικη δυναμη να το πραξω σε ολους τους τομεις
αυτο..ειμαι ανθρωπος με αδυναμιες
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

21/11/2009, 00:17
το να ειναι καποιος δυνατος οπως λες, συνεπαγεται πολλές πολλές φορες οτι πρεπει να αντεχει και στη μοναξια (γιατι πολυς κοσμος δεν θελει να ακουει την απλη αληθεια)
και η μοναξια δεν ειναι παντα τοσο καλη, καμια φορα ειναι ανυποφορη
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

21/11/2009, 15:04
Θα πήγαινα σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή και όχι σε ψυχολόγο Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 15980

Ένας ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής έχει ολιστική αντιμετώπιση της πραγματικότητας σε σχέση με έναν ψυχολόγο

Επειδή όλα αυτά έχουν και βιολογική βάση


ΥΓ Όλοι οι ψυχολόγοι κάνουν ψυχοθεραπεία για να αποκτήσουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Είναι υποχρεωτικό
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

21/11/2009, 20:34
αντωνης έγραψε:το να ειναι καποιος δυνατος οπως λες, συνεπαγεται πολλές πολλές φορες οτι πρεπει να αντεχει και στη μοναξια (γιατι πολυς κοσμος δεν θελει να ακουει την απλη αληθεια)
και η μοναξια δεν ειναι παντα τοσο καλη, καμια φορα ειναι ανυποφορη

μοναξια οχι
μοναχικοτητα απο επιλογη μου αρεσει
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

21/11/2009, 20:39
skouliki έγραψε:
μοναχικοτητα απο επιλογη μου αρεσει

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 15980
ioannis
ioannis
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 139
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 22/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

22/11/2009, 20:17
ψήφισα ότι υπάρχουν άλλες λύσεις πριν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο, και εννοώ την οικογένεια και την παιδεία που σου δίνουν τα εφόδια να προστατεύεσαι και να μπορείς να εξελιχθείς σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο χώρις ανασφάλειες.Τα παιδιά σήμερα δεν προσπαθούν κάν απλα σηκώνουν τα χέρια ψηλά περιμένοντας για λύσεις.
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

23/11/2009, 15:50

Giannis έγραψε:ψήφισα ότι υπάρχουν άλλες λύσεις πριν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο, και εννοώ την οικογένεια και την παιδεία που σου δίνουν τα εφόδια να προστατεύεσαι και να μπορείς να εξελιχθείς σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο χώρις ανασφάλειες.Τα παιδιά σήμερα δεν προσπαθούν κάν απλα σηκώνουν τα χέρια ψηλά περιμένοντας για λύσεις.


 


Αυτό είναι το συνηθισμένο που κάνουμε οι περισσότεροι


Το θέμα όμως είναι ότι αν βιώνεις κατάθλιψη ή κάποια αγχώδη διαταραχή, έχεις ψυχική νόσο


Μπορεί να ακούγεται βαρύ, αλλά δεν μπορείς να το ξεπεράσεις μόνος σου ακριβώς επειδή έχει και βιολογική βάση


Και επειδή η ασθένεια χτίζεται σε βάθος χρόνου, έτσι και η θεραπεία της θέλει αρκετό χρόνο και επιμονή

laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

23/11/2009, 15:53
κ εγω συμφωνω με κιτσομητσο
δεν ειναι κακο να παραδεχθεις οτι χρειαζεσαι μια βοηθεια
ανθρωποι ειμαστε
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

23/11/2009, 17:32
και εγω συμφωνω
soula
soula
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 50
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 25/11/2009
http://sofa-logia-anastasia.blogspot.com/

Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο;

6/12/2009, 20:55
οχι δεν θα πηγαινα ποτε ποτε ποτε.δεν αντεχω να ακουσω τα στραβα μου με τιποτα.ασε που ειμαι και πεισματαρα.μαλλον θα θα εκανα τον ανθρωπο να με ξαποστειλη. Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Lol Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Lol Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Lol Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Lol Θα πηγαίνατε ποτέ σε ψυχολόγο; - Σελίδα 2 Lol
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης