Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 20:18
Ας αρχίσω αυτό το topic με ένα πολύ όμορφο κείμενο που μόλις διάβασα στην Epirus Press (η πηγή). Είναι κάπως ανάλαφρο για να το βάλω στο blog μου, όμως προτίμησα να το μοιραστώ μαζί σας. Φοιτητές και μη, δώστε του λίγο χρόνο:


Όπως έλεγε έως πρόσφατα μια διαφήμιση, "η φοιτητική ζωή είναι μοναδική σαν την υπογραφή σου". Ωστόσο, η φοιτητική ζωή για να γίνει μοναδική, οφείλει να σέβεται εκείνον που την κάνει και εκείνος να έχει ρέον χρήμα, καλούς φίλους, καλή διάθεση και, ασφαλώς, μια θέση σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Όλα τα άλλα έπονται. Εντούτοις, δεν αναγνωρίζω φοιτητική ζωή, αν δεν αναγνωριστούν πρώτα κάποιες αξίες, πυλώνες αναλλοίωτοι μέσα στο χρόνο. Είναι εκείνα τα 7 συστατικά που θες να είναι πάντα στη θέση τους και που δεν θα ξεχάσεις ποτέ... Για μένα αυτά είναι η σχολή, το κρεβάτι μου, το ΑΤΜ, η διασκέδαση, ο έρωτας, το φαγητό της μαμάς και οι φίλοι!

Τι είναι όμως φοιτητική ζωή; (Δική μου σημείωση: με οποιαδήποτε σειρά τα παρακάτω)
1. Η σχολή, 2. Οι ευθύνες, 3. Η (όποια) ελευθερία, 4. Οι παρέες, 5. Οι "κολλητοί", 6. Η ζωή μακριά απ' τους γονείς, 7.Τα μονίμως ανεπαρκή χρήματα, 8. Οι νέες γνωριμίες, 9. Το φοιτητικό διαμέρισμα, 10. Το άστατο ωράριο, 11. Οι έρωτες και οι σχέσεις, 12. Το σεξ, 13. Η συγκατοίκηση, 14. Οι μεγάλες, ανομοιογενείς παρέες του πρώτου έτους, 15. Τα τσιπουράδικα, 16. Τα club, 17. Τα μπουζούκια, 18. Τα μεθύσια, 19. Οι ατελείωτοι καφέδες, 20. Οι συναυλίες, 21. Η φοιτητική εστία, 22. Οι καθυστερημένα πληρωμένοι λογαριασμοί, 23. Τα ψώνια, 24. Τα ταξίδια, 25. Οι μαγειρικές επιτυχίες και αποτυχίες, 26. Οι βόλτες, 27. Τα δρομολόγια με αστικό, 28. Οι καφέδες στα κυλικεία του Πανεπιστημίου, 29. Οι πολιτικές παρατάξεις, 30. Το φαγητό της μαμάς, 31. Οι γνωριμίες με τα αφεντικά των "στεκιών", 32. Το διάβασμα, με παρέα ή χωρίς, 33. Το διάβασμα στη βιβλιοθήκη, 34. Οι φοιτητικές εκδρομές, 35. Οι ατελείωτες συζητήσεις στους Ανοιχτούς Χώρους, 36. Τα delivery, 37. Οι αμέτρητες ταινίες στο cinema ή το σπίτι, 38. Οι διασυνδέσεις στο facebook, 39. Η βαρεμάρα για την καθαριότητα, 40. Τα χιονοδρομικά κέντρα, 41. Το κολύμπι στις κοντινές παραλίες, 42. Τα γραφικά, ορεινά κοντινά χωριά, 43. Τα ψέματα στους γονείς, 44. Η μοναξιά, 45. Τα παράπονα των γειτόνων. Και άλλα....

Φοιτητική ζωή δεν είναι η διασκέδαση. Είναι ΚΑΙ η διασκέδαση! Είναι όλα τα παραπάνω και αρκετά άλλα που κάνουν για τον καθένα μας τη φοιτητική ζωή αξέχαστη! Μα επιτρέψτε μου να θεωρήσω σαν κοινό σχήμα αναφοράς τα Πανεπιστήμιο και το ΤΕΙ. Πολλοί το απαρνήθηκαν και πολλοί άλλοι αρνούνται συστηματικά να ασχοληθούν.Αλλά κανείς τους δεν το άφησε για να πάει να δουλέψει στα χωράφια του πατέρα του. Όλοιο είμαστε εδώ γι' αυτό το λόγο, αλλά έκαστος το αντιμετωπίζει διαφορετικά, με μια μεγάλη μερίδα φοιτητών να το αποφεύγει. Όλοι όμως είμαστε φοιτητές, και τούτο προϋποθέτει ένα Πανεπιστήμιο ή ένα ΤΕΙ, είτε το θέλουμε, είτε όχι.

Μα πάνω απ' όλα, αυτές οι στιγμές είναι - μεταξύ άλλων - μια πόρτα για το μέλλον. Το μέλλον της ζωής, της καριέρας, της οικογένειας, των μεγάλων δυσκολιών και της απίστευτης ρουτίνας, την οποία συνήθως δεν έχει η φοιτητική ζωή. Αρκεί να το θες εσύ βέβαια. Εσύ ή ...Τράπεζα και οι φίλοι σου.

Καλή φοιτητική ζωή στους νέους, καλή συνέχεια στους υπόλοιπους!


Και φυσικά, ας μη ξεχνάμε και τους φοιτητές που χάνουν ώρες από τον ελεύθερό τους χρόνο και τη σχολή τους, λόγω δουλειάς.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 20:21
εχει ξεχασει πολλα...
πχ ατελειωτες ωρες με football manager..παιχνιδι μεχρι το πρωι,ολο το βραδυ..κ το πρωι σχολη
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 20:26
Το λέει παρακάτω! ("Είναι όλα τα παραπάνω και αρκετά άλλα που κάνουν για τον καθένα μας τη φοιτητική ζωή αξέχαστη!") Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 74653


Όσο σκέφτομαι το ότι όπου να' ναι τελειώνω κι εγώ, έχω ήδη αρχίσει να νιώθω μια νοσταλγία για την ανεμελιά των πρώτων έτων ρε γμτ... Ήδη έχω αρχίσει να βλέπω πολύ βραχυπρόθεσμα μεταπτυχιακές σπουδές και παράλληλα δουλειά.
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:02
Αν πω ότι δεν έζησα τίποτα από όλα αυτά, πέρα από κάποιους καφέδες; Δούλευα κιόλας ταυτόχρονα, οπότε κάπως δύσκολο... Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:22
Raven έγραψε:Αν πω ότι δεν έζησα τίποτα από όλα αυτά, πέρα από κάποιους καφέδες; Δούλευα κιόλας ταυτόχρονα, οπότε κάπως δύσκολο... Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981
Αν έμενες στο πατρικό σου όταν περνούσες τα φοιτητικά σου χρόνια, ενώ παράλληλα δούλευες κιόλας, λογικό...
Πιθανότατα όμως να ήταν και δική σου επιλογή το να μη ζήσεις κάποια από αυτά. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:27
irthe_h_pitsa έγραψε:
Raven έγραψε:Αν πω ότι δεν έζησα τίποτα από όλα αυτά, πέρα από κάποιους καφέδες; Δούλευα κιόλας ταυτόχρονα, οπότε κάπως δύσκολο... Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981
Αν έμενες στο πατρικό σου όταν περνούσες τα φοιτητικά σου χρόνια, ενώ παράλληλα δούλευες κιόλας, λογικό...
Πιθανότατα όμως να ήταν και δική σου επιλογή το να μη ζήσεις κάποια από αυτά. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981

Εγω χαιρομαι που αν και στα 25 μου τα ζω ακομα!!!! Smile
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:29
Εσύ και τώρα φοιτητής είσαι. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:31
irthe_h_pitsa έγραψε:
Raven έγραψε:Αν πω ότι δεν έζησα τίποτα από όλα αυτά, πέρα από κάποιους καφέδες; Δούλευα κιόλας ταυτόχρονα, οπότε κάπως δύσκολο... Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981
Αν έμενες στο πατρικό σου όταν περνούσες τα φοιτητικά σου χρόνια, ενώ παράλληλα δούλευες κιόλας, λογικό...
Πιθανότατα όμως να ήταν και δική σου επιλογή το να μη ζήσεις κάποια από αυτά. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981

Ναι μένω Αθήνα και σπούδασα Αθήνα Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 74653

Ε οκ, τα χρήματα δεν ήταν ποτέ θέμα αφού δούλευα π.χ. Τα άλλα τα ζούσα με φίλους εκτός και εντός σχολής. Αν και δεν ήμουν ποτέ του στυλ "αράζουμε όλη μέρα και ξυνόμαστε σε μια καφετέρια". Ανέκαθεν το βαριόμουν απίστευτα Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 74653
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:32
irthe_h_pitsa έγραψε:Εσύ και τώρα φοιτητής είσαι. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol


ναι ναι!!! αυτο εννοουσα! lol!
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:38
irthe_h_pitsa έγραψε:Εσύ και τώρα φοιτητής είσαι. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol

ξερεις...το παιζουμε επιστημονες και δηθεν! lol! lol!
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:41
Raven έγραψε:
irthe_h_pitsa έγραψε:
Raven έγραψε:Αν πω ότι δεν έζησα τίποτα από όλα αυτά, πέρα από κάποιους καφέδες; Δούλευα κιόλας ταυτόχρονα, οπότε κάπως δύσκολο... Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981
Αν έμενες στο πατρικό σου όταν περνούσες τα φοιτητικά σου χρόνια, ενώ παράλληλα δούλευες κιόλας, λογικό...
Πιθανότατα όμως να ήταν και δική σου επιλογή το να μη ζήσεις κάποια από αυτά. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981

Ναι μένω Αθήνα και σπούδασα Αθήνα Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 74653

Ε οκ, τα χρήματα δεν ήταν ποτέ θέμα αφού δούλευα π.χ. Τα άλλα τα ζούσα με φίλους εκτός και εντός σχολής. Αν και δεν ήμουν ποτέ του στυλ "αράζουμε όλη μέρα και ξυνόμαστε σε μια καφετέρια". Ανέκαθεν το βαριόμουν απίστευτα Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 74653
Ούτε κι εγώ είμαι αυτής της νοοτροπίας, αλλά το να μείνεις άεργος για ένα μικρό, τόσο δα, διάστημα δημιουργεί ένα απίστευτα χορταστικό συναίσθημα. Αν το παρακάνεις βέβαια, τείνεις προς την άλλη "κατηγορία", την οποία αποθαρρύνει το άρθρο. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 74653
Κατά τα άλλα, η σχολή και τα σχετικά με αυτήν θέματα, οι έρωτες και οι μικρές απολαύσεις είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα. Και ο καθένας έχει τις δικές του μικρές συνήθειες και απολαύσεις που τον γεμίζουν.


Alchemist έγραψε:
irthe_h_pitsa έγραψε:Εσύ και τώρα φοιτητής είσαι. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol

ξερεις...το παιζουμε επιστημονες και δηθεν! Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol
Ναι, τρομάρα σας. Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 74653
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:50
Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol Πίτσα, επειδή εγώ είμαι ανώμαλη και ήθελα να δουλεύω, ενώ πρακτικά δεν χρειάστηκε ποτέ κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει ότι θα πω πως η κλασική φοιτητική ζωή δεν θα έπρεπε να είναι έτσι! Εννοείται πως υποστηρίζω όποιον γουστάρει να την ζήσει με αυτόν τον τρόπο!!
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:51
Raven έγραψε:Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Lol Πίτσα, επειδή εγώ είμαι ανώμαλη και ήθελα να δουλεύω, ενώ πρακτικά δεν χρειάστηκε ποτέ κάτι τέτοιο, δεν σημαίνει ότι θα πω πως η κλασική φοιτητική ζωή δεν θα έπρεπε να είναι έτσι! Εννοείται πως υποστηρίζω όποιον γουστάρει να την ζήσει με αυτόν τον τρόπο!!

Εγω εχω τυψεις που στα 25 μου ρουφαω ακομα το αιμα των γονιων μου αλλα μετα απο λιγο μου περναει!! lol!
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

15/10/2009, 21:55
Απ' αυτή την ανωμαλία πρέπει να 'χω κι εγώ, γιατί δε δουλεύω τώρα (μόνο 2 καλοκαίρια), ούτε όσο ήμουν φοιτητής, αλλά μόλις πάρω το πτυχίο έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα ανεξαρτητοποιηθώ και στο θέμα των χρημάτων και θα ψάξω δουλειά.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

16/10/2009, 11:20
Raven έγραψε:Αν πω ότι δεν έζησα τίποτα από όλα αυτά, πέρα από κάποιους καφέδες; Δούλευα κιόλας ταυτόχρονα, οπότε κάπως δύσκολο... Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 536981

ουτε εγω δεν υπηρξα φοιτητης
ιδιωτικη σχολη και μετα την σχολη κολωνακι
απο τοτε μωρε ψωνιο
τι ψαχνεις να βρεις
Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 391533
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

16/10/2009, 15:39
Επισκέψεις σε φίλους που σπούδαζαν σε άλλες πόλεις Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 37771 Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 37771 Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 37771

Erasmus Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 860471 Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 860471 Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 860471 Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... 860471
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

17/10/2009, 17:02
Αυτό που μου αρέσει είναι το ότι όλοι σε αυτό το ποστ γράψαμε τι κάναμε/δεν κάναμε στη φοιτητική μας ζωή και κανείς δεν έδωσε σημασία στην πρώτη και στην τρίτη παράγραφο...


Και εν πάσει περιπτώση, δεν έχει και τόση σημασία το τι έχει κάνει κανείς σε αυτά τα χρόνια, αλλά το πόσο διασκέδασε την κάθε στιγμή.
Τόσοι και τόσοι πηγαίνουν π.χ. στα μπουζούκια κάθε Σάββατο. χωρίς να τους αρέσουν τα ελαφριά/βαριά λαϊκα/σκυλέ, απλά και μόνο μπας και βρουν γκόμενες (που τελικά δεν βρίσκουν κιόλας).
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

17/10/2009, 21:00
Πάντως για την ανεμελιά, το τελευταίο ανέμελο κομμάτι της ζωής μου ήταν πιστεύω ο στρατός

Άσχετο αλλά σχετικό
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

18/10/2009, 09:03
irthe_h_pitsa έγραψε:Αυτό που μου αρέσει είναι το ότι όλοι σε αυτό το ποστ γράψαμε τι κάναμε/δεν κάναμε στη φοιτητική μας ζωή και κανείς δεν έδωσε σημασία στην πρώτη και στην τρίτη παράγραφο...


Και εν πάσει περιπτώση, δεν έχει και τόση σημασία το τι έχει κάνει κανείς σε αυτά τα χρόνια, αλλά το πόσο διασκέδασε την κάθε στιγμή.
Τόσοι και τόσοι πηγαίνουν π.χ. στα μπουζούκια κάθε Σάββατο. χωρίς να τους αρέσουν τα ελαφριά/βαριά λαϊκα/σκυλέ, απλά και μόνο μπας και βρουν γκόμενες (που τελικά δεν βρίσκουν κιόλας).
στα φοιτητικα παρτυ για να βρουμε γκομενες Smile Smile Smile
βρίσκαμε παντως Smile

(Στα παρτυ της φοιτητικης εστιας αθηνων,μοιραζαν προφυλαξεις στην εισοδο lol! lol! )
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

18/10/2009, 10:49
Εγώ μιλάω γι' αυτούς που δε βρίσκουν, όχι για τους υπόλοιπους!
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες... Empty Απ: Φοιτητική ζωή και φοιτητικές ανυσηχίες...

7/4/2010, 13:13
Όσοι έχετε γνωρίσει φοιτητές σχολών Θετικών επιστημών (Μαθηματικού, Φυσικού, Χημικού, Πληροφορικής - εδώ ανήκω κι εγώ), Πολυτεχνικών σχολών (π.χ. ΗΜΜΥ, Μηχανολόγοι μηχανικοί, Αρχιτέκτονες κλπ) Ιατρικής ή Βιολογίας, οι οποίοι, φυσικά, δεν κάθησαν σαν αιώνιοι (υπό την έννοια του αδικαιολόγητα αιώνιου, όχι του ατόμου που τελείωσε τη σχολή του δαπανώντας 3 χρόνια παραπάνω της κανονική διάρκειας, επείδη δούλευαν παράλληλα ή αντιμετώπιζαν προβλήματα κατά τα φοιτητικά τους χρόνια) στις σχολές τους, σίγουρα θα έχετε ακούσει από κάποιους φράσεις του στυλ "μετά το δεύτερο έτος ξέχασα τι πάει να πει φοιτητική ζωή", "μας γ****σαν με τις εργασίες κάθε εβδομάδα", "ήθελα να ξανακάνω μηχανογραφικό για να δηλώσω Νηπιαγωγών" και συναφείς.

Να ξεκαθαρίσω πως οι παραπάνω αντιδράσεις δικαιολογούνται μονάχα εάν το άτομο αυτό φανταζόταν τη φοιτητική ζωή σαν μια φάση όπου θα πατούσε στη σχολή του μονάχα στις εξεταστικές κι εκεί θα περνούσε τα μαθήματα διαβάζοντας μόνο μια με δύο μέρες πριν την εξέταση. Να ξεκαθαρίσω σε αυτό το σημείο πως είναι αδύνατο το να τελειώσει κανείς μια σχολή των παραπάνω κατηγοριών έτσι (τα κοννέ και τις κομματικές διασυνδέσεις τα ξεχνάμε, γιατί ούτε κι αυτά πιάνονται συνήθως), αφού σε όλες σχεδόν υπάρχουν εργαστήρια και φόρτος εργασίας για το σπίτι, που συνυπολογίζονται στον τελικό βαθμό, ενώ συχνά η επιτυχής τους διεκπεραίωση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την συμμετοχή στις εξετάσεις. Όμως, ο φόρτος δεν είναι τόσο μεγάλος (πλην της Ιατρικής, ίσως, όπου χρειάζεται η αποστήθιση ολόκληρων τόμων για τη σίγουρη επιτυχία στην εξέταση πολλών μαθημάτων), ώστε να στερήσει την έξοδο της Παρασκευής και του Σαββατόβραδου (ή και κάποιας καθημερινής, αν δεν υπάρχουν υποχρεώσεις για την επόμενη μέρα) ή τον μεσημεριανό καφέ σε μια καθημερινή μέρα, εφόσον υπάρχει ένας προγραμματισμός και μια αίσθηση του ότι δεν πρέπει να παραμελούνται το διάβασμα και οι εργασίες για την τελευταία στιγμή.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης