Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 18:36
Σαν αναφορά, το άρθρο "Μια θεραπεία για την ευθανασία;" του David Grimm, στο online περιοδικό Science. (κλικ)

Ανθρωπιστικές οργανώσεις σε κάθε σημείο των Η.Π.Α. αδυνατούν να ελέγξουν την αύξηση του πληθυσμού των αδέσποτων οικόσιτων ζώων (γάτες, σκύλοι κ.α.) μέσω της χειρουργικής στείρωσης, ενώ το πρόβλημα είναι εντονότερο στις αναπτυσσόμενες χώρες, όπως η Κίνα και η Ινδία, όπου δημιουργούνται αγέλες άγριων πρώην-οικόσιτων ζώων. Σαν αποτέλεσμα, εκατομμύρια ζώα υποβάλλονται σε ευθανασία σε ειδικά καταφύγια στις Η.Π.Α. κάθε χρόνο, ενώ ακόμα περισσότερα δηλητηριάζονται ή πυροβολούνται στον ευρύτερο κόσμο. Τις προηγούμενες δεκαετίες, ανθρωπιστικές οργανώσεις ασκούσαν πιέσεις για τη δημιουργία μιας ταχείας και χαμηλού κόστους, εναλλακτικής προς την κλασσική χειρουργική, μεθόδου στείρωσης, όπως ένα εμβόλιο, για την ταχύτερη στείρωση σε περισσότερα ζώα. Σχετικές μέθοδοι κατάφεραν να αναπτυχθούν για τα άγρια ζώα, κρίθηκαν όμως ανεπαρκείς για τα οικόσιτα.


Αναμφίβολα, ένας από τους μεγαλύτερους φόβους των περισσότερων ανθρώπων, είναι το να χάσουν την αναπαραγωγική ικανότητα. Για τα ζώα, δεν υπάρχουν συναφείς ανυσηχίες πέρι "στέρησης στοιχειωδών δικαιωμάτων" ή ηθικοί ενδοιασμοί. Μια συνήθης αντίμετώπιση προς τα κατοικίδια ζώα, αυτή του "μπιμπελό-παιχνίδι", οδηγεί στην εγκατάλειψή τους και στη δημιουργία των "άγριων αγελών αδέσποτων" που αναφέρονται στο άρθρο. Άλλωστε, όπως τα διακοσμητικά και τα παιχνίδια, έτσι και τα ζώα (που αντιμετωπίζονται κατ' αυτό τον τρόπο απ' τους κατόχους τους, κάποια στιγμή καταντούν βαρετά.

Η κύρια λύση στο πρόβλημα της αντιμετώπισης του υπερπληθυσμού των αδέσποτων είναι μέχρι στιγμής το μάζεμα απ' το μπόγια και η ευθανασία, το οποίο έχει προκαλέσει επανειλημμένες αντιδράσεις φιλόζωων και φιλοζωικών οργανώσεων. Σαν μια περισσότερο (φαινομενικά) ανθρωπιστική λύση, εφαρμόζεται η στείρωση των ζώων, ήδη από τη στιγμή που θα αποκτηθούν σαν κατοικίδια. Όμοιως με την προηγούμενη τακτική, η στείρωση έχει υποστηρικτές και πολέμιους.

Το θέμα είναι ότι η μόνη αποτελεσματική και ταυτόχρονα ανθρωπιστική λύση στο πρόβλημα, είναι η υπευθυνότητα από τη μεριά των κατόχων των ζώων.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 18:42
συμφωνω οτι η ανευθυνοτητα η δικη μας εχει προκαλεσει κυριως το προβλημα

δεν ειμαι υπερ της στειρωσης ..τα λυπαμαι ουσιαστικα..αλλα αντιλαμβανομαι οτι προκειμενου να αργοπεθαινουν στον δρομο ή να τους βαζουν φολα και αλλα ασχημα τοτε καλυτερα η ιδεα της στειρωσης..

τι να πω..
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 19:40
να πουμε τι ειναι στειρωση αρχικα
Στα θηλυκά ζώα η στείρωση γίνεται με τομή στην κοιλιακή χώρα και ακολουθεί η αφαίρεση της μήτρας και των ωοθηκών. Ο τεχνικός όρος ονομάζεται ovaro-hysterectomy. Οι ραφές συνήθως αφαιρούνται ύστερα από 10-14 μέρες.

Στα αρσενικά ζώα τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Μόλις το ζώο κοιμηθεί γίνεται μια μικρή τομή και απλώς αφαιρούνται οι όρχεις. Αυτή η επέμβαση λέγεται ευνουχισμός.

Μπορούμε να στειρώσουμε με επιτυχία ένα κατοικίδιο οποτεδήποτε κατά τη διάρκεια της ζωής του. Όμως, για να αποφύγετε το κίνδυνο ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων θα πρέπει να γίνει σε όσο νεαρότερη ηλικία είναι δυνατό. Ο κτηνίατρος σας, γνωρίζει καλύτερα να σας συμβουλέψει για την ιδανική ηλικία σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά.
αναλυτικο το αρθρο εδω
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 21:13
Πολλοί γιατροί υποστηρίζουν πως είναι πολύ καλύτερο το να στειρωθεί ένα ζώο, γτ με αυτόν τον τρόπο μπορεί να αποφευχθεί ο καρκίνος σε πολλές μορφές... Σχεδόν το 99% των γιατρών το υποστηρίζουν! Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Σίγουρα υπάρχουν άλλοι τρόποι από την ευθανασία. Να'ναι η στείρωση ένας από αυτούς; Πάντως η Ελλάδα δεν έχει καν πλησιάσει αυτά τα στάνταρντς.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 21:15
κ εγω δεν εχω αποψη παιδια
οι ειδικοι ειναι υπερ ολου αυτου
εγω δεν θα μπορουσα να το κανω στο σκυλακι μου
μου φαινεται πολυ βαρβαρο
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 21:17
Raven έγραψε:Πολλοί γιατροί υποστηρίζουν πως είναι πολύ καλύτερο το να στειρωθεί ένα ζώο, γτ με αυτόν τον τρόπο μπορεί να αποφευχθεί ο καρκίνος σε πολλές μορφές... Σχεδόν το 99% των γιατρών το υποστηρίζουν! Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Σίγουρα υπάρχουν άλλοι τρόποι από την ευθανασία. Να'ναι η στείρωση ένας από αυτούς; Πάντως η Ελλάδα δεν έχει καν πλησιάσει αυτά τα στάνταρντς.
Το ξέρω κι εγώ αυτό, όμως και πάλι μου φαίνεται ...δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... τουλάχιστον βάρβαρο... το να στειρώσει κανείς ζώο, ενώ πολύ απλά θα μπορούσε να μην υπήρχε καν το πρόβλημα του υπερπληθυσμού των αδέσποτων, αν απλά οι ιδιοκτήτες οικόσιτων ζώων δεν τα παρατούσαν όταν τα βαριούνταν. Αυτό ακριβώς σκέφτηκα διαβάζοντας το σχετικό άρθρο του science.
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 21:21
Σωστότατο! Αν όλοι έβαζαν τσιπάκι στα ζώα και τα περνούσαν μέσα στην πανελλήνια λίστα, όπως έχω κάνει εγώ, ας τολμούσε κανείς να το παρατήσει και θα βλέπαμε... Θα το πήγαιναν σε έναν κτηνίατρο, θα διάβαζαν το τσιπάκι και θα στο έφερναν στο σπίτι με μια διόλου ευκαταφρόνητη προστιμάρα!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

21/9/2009, 21:24
δεν ειναι τοσο απλα τα πργμτ παιδια
αν εχετε ορεξη κ κουραγιο,δειτε το ντοκιμαντερ που εχω βαλει στο μπλογκ μου
σε καποιο σημειο λεει κ για αυτο το θεμα

δεν ειναι μονο τα σκυλακια που παρατανε οι ιδιοκτητες..ειναι μεγαλος ο πληθυσμός ζωων,κατι πρεπει να γινει κ αναγκαστικα ή τα στειρωνουν ή συχνοτερα τα σκοτωνουν
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

22/9/2009, 00:02
laplace έγραψε:κ εγω δεν εχω αποψη παιδια
οι ειδικοι ειναι υπερ ολου αυτου
εγω δεν θα μπορουσα να το κανω στο σκυλακι μου
μου φαινεται πολυ βαρβαρο

ναι ναι και εγω αλλα Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. 966414
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

22/9/2009, 09:37
Ψαρίνο, άντεξα να δω πολύ λίγο... Είχε πέσει στα χέρια μου όταν βγήκε, αλλά το λέω και το δηλώνω, εγώ δεν έχω την ψυχική δύναμη και τα κουράγια να βλέπω τέτοια ντοκυμαντέρ μέχρι τέλους! Με παίρνουν τα ζουμιά Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. 108896
Libertas
Libertas
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Μηνύματα : 329
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 23/09/2009
http://neverland09.blogspot.com/

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

23/9/2009, 15:52
Εγώ το θεωρώ επιοικώς απαράδεκτο. Δεν είναι δυνατόν οτι ενοχλέι τον άνθρωπο να καταστρέφεται... Στις Η.Π.Α έχουν καταστρέψει πλέον όλα τα οικοσυστήματα που ζούσαν τα "ζώα που χρειάζονται ευθανασία ή στήρωση", τα έχουν μετατρέψει σε τσιμέντο και τώρα τους ενοχλεί ο πληθυσμός τους που ολοένα αυξάνεται.
Τα οικότροφα εγκαταλελειμμένα ζωα αποτελεί κι εδώ πρόβλημα. Ειληκρινά τα βλέπω στο δρόμο και νιώθω λύπηση... Δεν ξέρω τι να πω, η ανευθυνότητα μας είναι η αιτία για όλα αυτά. Αν δν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις ενός κατοικιδίου τότε μην το πάρεις. Αλήθεια δν καταλαβαίνω με τι καρδια τα παρατάνε εδώ κι εκεί λες και είναι σακούλες σκουπιδιών...
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

23/9/2009, 15:55
αυτη ειναι η αληθεια αν δεν μπορεις λογω χρονου ή γενικα
να αναλαβεις ενα ζωακι καλυτερα ειναι να μηντο παρεις καθολου ...
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

19/11/2009, 09:50
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

19/11/2009, 10:54
υπαρχει και χημικη ..δεν το ηξερα
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

15/1/2010, 12:14
δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη ενοτητα εδω, αν οχι ας με συγχωρεσει ο αδμιν.

Στη Γερμανια οποιος εχει σκυλο, εκτος βεβαια οτι τον δηλωνει στο κρατος, δινει στοιχεια
ρατσας, μεγεθος κλπ. και τετραγωνικα κατοικιας. Οποτε για να εγκρινει το κρατος για μεγαλυτερους σκυλους
πρεπει ο κατοχος να διαθετει και το αναλογο μεγαλυτερο σπιτι κλ.
Απαγορευει δηλ. το συνηθες ελληνικο φαινομενο "εχω Χασκευ στη γκαρσονιερα 2χ2".
Περα απο αυτο αν ο σκυλος επιδειξει προβληματικη συμπεριφορα- επιτιθεται, αγριευει κλπ-
ερχεται μια επιτροπη σπιτι, τον τσεκαρει απο κοντα- κτηνιατροσ μαζι με εκπαιδευτη σκυλων και αν
κρινει οτι ειναι επικινδυνος, φροντιζει περεταιρω θεραπεια η ακομα και ευθανασια.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

15/1/2010, 16:05
καλο το βρισκω σαν οργανωτικη ιδεα

γιατι ετσι κανει και τους αλλους να ειναι σιγουροι για την ευθυνη που αναλαμβανουν

σωστο και το μετρο για την ελαττωματικη συμπεριφορα
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων. Empty Απ: Το αναγκαίο (;) κακό της στείρωσης των ζώων.

15/1/2010, 17:00
fanny-banny έγραψε:δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη ενοτητα εδω, αν οχι ας με συγχωρεσει ο αδμιν.

Στη Γερμανια οποιος εχει σκυλο, εκτος βεβαια οτι τον δηλωνει στο κρατος, δινει στοιχεια
ρατσας, μεγεθος κλπ. και τετραγωνικα κατοικιας. Οποτε για να εγκρινει το κρατος για μεγαλυτερους σκυλους
πρεπει ο κατοχος να διαθετει και το αναλογο μεγαλυτερο σπιτι κλ.
Απαγορευει δηλ. το συνηθες ελληνικο φαινομενο "εχω Χασκευ στη γκαρσονιερα 2χ2".
Περα απο αυτο αν ο σκυλος επιδειξει προβληματικη συμπεριφορα- επιτιθεται, αγριευει κλπ-
ερχεται μια επιτροπη σπιτι, τον τσεκαρει απο κοντα- κτηνιατροσ μαζι με εκπαιδευτη σκυλων και αν
κρινει οτι ειναι επικινδυνος, φροντιζει περεταιρω θεραπεια η ακομα και ευθανασια.

Πάρα πολύ σωστό! Και έτσι θα έπρεπε να γίνεται και εδώ, όχι να βλέπεις τα ζωάκια να υποφέρουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο!
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης