Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

+12
ioannis
zoyzoy
sinefo
kitsosmitsos
StrangeLittleGirl
Μιχάλης
luvian_elf
Alchemist
AtZoN
Eltha
laplace
SkinLikeSand
16 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

3/6/2009, 22:06
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Το ιστολόγιο paideia-gr (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, δε με αφορά άλλωστε το ιστολόγιο αυτό, απλά προσπαθώ να αρχίσω από κάπου τη συζήτηση) ανάρτησε αυτό το κείμενο, με το οποίο αντιτίθεται στη διδασκαλία του μαθήματος της σεξουαλικής αγωγής που πρόκειται να αρχίσει από το επόμενο σχολικό έτος, στην έκτη τάξη του Δημοτικού σχολείου.

paideia-gr έγραψε:Έχουμε αναφερθεί και στο παρελθόν στα σχέδια του ΥΠΕΠΘ να εντάξει
μάθημα Σεξουαλικής Αγωγής στο δημοτικό σχολείο. Από ότι πληροφορούμαστε
μάλιστα είναι σχεδόν ολοκληρωμένο και σχετικό βιβλίο. Έχουμε τονίσει
την έντονη αντίθεσή μας σε μια τέτοια κίνηση. Δεν είναι δυνατόν να
μιλάμε για τέτοια θέματα σε τόσο μικρά παιδιά. Μας προκαλεί έκπληξη το
γεγονός ότι βρέθηκαν άνθρωποι που πρότειναν κάτι τέτοιο, και ακόμη
μεγαλύτερη έκπληξη ότι έχουν την υποστήριξη του ΥΠΕΠΘ. Αν το ΥΠΕΠΘ
πιστεύει ότι έχει λύσει όλα τα άλλα προβλήματα της ελληνικής Παιδείας
και μένει η εισαγωγή ενός τέτοιου μαθήματος στα σχολεία (αλήθεια ποιος
θα το διδάσκει;;;) ας το βάλει τουλάχιστον στην Γ΄ Γυμνασίου, όχι όμως
στο δημοτικό...

Παράλληλα, παραθέτει και τα παρακάτω links "ορθόδοξης παιδείας":
http://www.tideon.org/
http://www.tideon.org/index.php?option=com_content&view=article&id=353:-doc&catid=172:2009-05-29-18-20-42
και άλλα...

Μένοντας άναυδος από τα όσα διάβασα και μην αντέχοντας τόση "ορθοδοξία", αποφάσισα να γράψω την παρακάτω μικρή έκθεση στα comments:

Καλησπέρα.

Διαβάζοντας τόσο τα γραφόμενα στην ανάρτησή σας, όσο και στους συνδέσμους που παρατίθενται, έχω να γράψω το ότι διαφώνω κάθετα με τις θέσεις σας πάνω στο θέμα.

Προσωπικά, βλέπω το συγκεκριμένο μάθημα ως το μόνο βοήθημα που παρατίθεται προς τα παιδιά που οδεύουν προς την εφηβεία, στο να κατανοήσουν την υπό διαμόρφωση σεξουαλικότητά τους με τον σωστό τρόπο, όπως και στο να καταλάβουν τις αλλαγές που πρόκειται να τους συμβούν σωματικά κατά την περίοδο της εφηβείας, που πρόκειται να ακολουθήσουν.

Είμαι σίγουρος για το ότι η σωστή διδασκαλία του συγκεκριμένου μαθήματος, πέρα από την προσφορά στην προετοιμασία των "μικρών" παιδιών, όπως τα χαρακτηρίζετε (η πλειοψηφία των οποίων ήδη γνωρίζει κάποια θέματα και έχει περιέργεια για το σεξ) για την εφηβεία τους, θα αποτελέσει και ένα μέτρο πρόληψης τόσο κατά της παιδεραστίας, όσο και κατά των λανθασμένων ερωτικών επιλογών στην εφηβική περίοδο, αφού θα δωθούν τα απαραίτητα εφόδια στο ίδιο το παιδί στο να διαχειρίζεται σωστά την "ερωτική περιέργειά" του.

Η παιδική αθωότητα, στην οποία αναφέρονται οι συγγραφείς του κειμένου στους συνδέσμους που παρατίθενται, δεν νομίζω πως υφίσταται στα παιδιά των 12 χρονών, τουλάχιστον από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου στα 12 του χρόνια, όπου και εγώ και οι φίλοι και συμμαθητές μου είχαμε μια ιδέα πέρι σεξ και έρωτα. Συνεπώς, η έμφαση θα πρέπει να δωθεί στο πως να δωθούν στα παιδιά τα απαιτούμενα εφόδια στο να απολαύσουν τη ξεγνοιασιά της ηλικίας τους προσέχοντας τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο περιβάλλον τους και όχι στο να τους αποκρύψουμε αυτούς τους κινδύνους με την αιτιολογία "είναι μικρά".

Και πιστέψτε με, οι περισσότεροι γονείς δεν πρόκειται να καθήσουν και να συζητήσουν με τα παιδιά τους για ερωτικά και σεξουαλικά ζητήματα. Τα περι "χριστιανικών αρχών" που αναφέρουν τα κείμενα στα links πραγματικά δεν θα ήθελα να τα σχολιάσω (δεν θέλω να προσβάλλω τυχόν στάσεις και αντιλήψεις που μπορεί να έχει ο καθένας με αυτή μου την πρόταση, παρακαλώ να μην παρερμηνευτεί).

Θεωρώ τουλάχιστον τραγικό, το να προσπαθούμε να αποκρύψουμε από τα παιδιά, που πρόκεται σε ένα χρόνο να μπουν στην εφηβεία τους, τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο περιβάλλον τους και να τα αποτρέψουμε από το να συμφιλιωθούν με τις αλλαγές στο σώμα τους και στο να χειρστούν συγκρατημένα τις ορμές τους, προκειμένου να μην βιώσουν επιπολαιότητες και ψυχικα τραύματα στην εφηβεία τους από λάθη στις ερωτικές τους επιλογές (μιας και η πλειψηφία των εφήβων θα κάνει τουλάχιστον μια σχέση στην περίοδο 13-18).

zoyzoy
zoyzoy
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 419
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : blogging,διάβασμα,αερόμπικ, κολύμπι
Εγγραφή : 24/03/2009
http://zoyzoymomania.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

7/6/2009, 15:08
Να μπω και'γω στη συζήτησή σας.
Ας μη γελιόμαστε τα σημερινά παιδιά παίρνουν τα μηνύματα τους από την Τ.Β και μάλιστα με τη χειρότερη μορφή.Αν ζει σε μια "κλειστή πουριτανή οικογένεια " αποκωδικοποιεί εσφαλμένα όλα αυτά που λαμβάνει. Σε καμία σχέση με τα παιδιά των προηγούμενων 10ετιών.
Νομίζω μια σωστή διαπαιδαγώγηση απ'το σχολείο θα βάλει καλές βάσεις σ'αυτά τα έκτροπα που περνούν τα ΜΜΕ.
Αλλά φοβάμαι μην γίνει το μάθημα "μαχαίρι σε νήπια"
Στη βρώμικη κοινωνία που ζούμε είναι πολύ δύσκολο να επιλέξειις εκπαιδευτικούς για τέτοια μαθήματα!!
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

7/6/2009, 18:03
τελιακ το κλειδι ειναι οι σωστοι -ορθοι -εκπαιδευμενοι - δασκαλοι στο θεμα
ioannis
ioannis
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 139
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 22/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

7/6/2009, 18:15
υπέρ είμαι διοτι νομιζω οτι τα παιδια ήδη απο μικρης ηλικιας ειναι εκτεθιμένα σε διάφορα μηνυματα απο διαφορα μέσα οπότε μια σωστη σχολικη πληροφόρηση ισως τους βοηθούσε να ερμηνευσουν πολλα πράγματα .
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

8/6/2009, 23:46
Ας γνωρίσουν αρχικά το σώμα τους και τις βιολογικές ανάγκες αποκρυσταλλωμένες
StrangeLittleGirl
StrangeLittleGirl
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 501-1000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 896
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : music ka
Εγγραφή : 20/03/2009
http://www.echoe-echoing.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

9/6/2009, 10:04
kitsosmitsos έγραψε:Ας γνωρίσουν αρχικά το σώμα τους και τις βιολογικές ανάγκες αποκρυσταλλωμένες

+1
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:06
Χμμμ... Βασικά, ανοίγονται πολλά θέματα. Στατιστικά, οι ορμές ξεκινούν στο γυμνάσιο. Το κάθε παιδί όμως είναι διαφορετικό και με άλλη ιδιοσυγκρασία και αθωότητα! Μπορεί το ένα παιδί να συλλάβει πλήρως και πολύ σωστά το θέμα της διδαχής αυτής, αλλά ένα άλλο να μείνει άφωνο και να μην το επεξεργαστεί σωστά, έχοντας έτσι άσχημα αποτελέσματα.

Την καλύτερη παιδεία πάνω σε αυτό, μπορούν να την κάνουν οι γονείς αρχικά και το σχολείο και οι δάσκαλοι έπειτα. Για παράδειγμα, αν ο Κωστάκης έχει μάθει μέσα από το σπίτι του κάποια πράγματα σωστά και μέσα από ειδικά βιβλία (τα οποία θα τα έχουν διαβάσει πρώτα οι γονείς), όταν θα του διδαχθεί κάτι τέτοιο στο σχολείο, θα μπορεί να συλλάβει σωστά το νόημα και να μάθει περισσότερα! Ενώ αν ο Γιαννάκης δεν ξέρει τίποτα γι'αυτό το θέμα και ξαφνικά του παρουσιαστεί στο σχολείο, το πιθανότερο είναι ότι θα υποστεί παράξενες αλλαγές.

Όλα θέλουν καλές βάσεις και ομαλή μετάβαση.

Συμφωνώ στο να διδάσκεται το μάθημα στο σχολείο, εννοείται ότι συμφωνώ για Γυμνάσιο και μόνο, αλλά μόνο αν έχει γίνει ήδη σωστή δουλειά από οικογένεια, χωρίς ταμπού. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ο καθηγητής που θα διδάσκει το συγκεκριμένο μάθημα, θα πρέπει να είναι ΧΙΛΙΟΤΕΣΤΑΡΙΣΜΕΝΟΣ από όλους και να έχει γενικότερες γνώσεις π.χ. βιολογίας. Όπως επίσης, το βιβλίο που θα χρησιμοποιείται να είναι "καθαρό".

Προσωπικά οι γονείς μου μου είχαν πάρει ένα τεράστιο βιβλίο (σε μέγεθος, όχι σε σελίδες) και ήταν εικονογραφημένο. Είχε τα πάντα για το σώμα και σου μάθαινε και για το σεξ, με έμμεσο και όμορφο τρόπο. Γενικά σου έδειχνε την φύση του ανθρώπινου σώματος και την κατανοούσες στο σύνολό της.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:42
δυστυχως εμενα το βιβλιο που μου εδωσε η μητερα μου το οποιο και απεικονιζε την γεννα
απο οταν το ειδα πιστευω οτι εχω ξενερωσει με την ιδιεα της γεννας
ηταν τοσο ρεαλιστικο ( η εξοδος του μωρου απο το σημειο)
οπου μεχρι ακι τωρα *σιχαινομαι* Surprised
marouli
marouli
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 13466
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 13/04/2009
http://griniariko-marouli.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:48
προσφατα σε ενα καναλι αργα το βραδυ νομιζω ηταν ή μεσημερι? btw επεσα πανω στην σκηνη που εδειχνε γεννα σε ντοκιμαντερ οχι σε καποια ταινια και ηταν τοσο τοσο σοκαριστικο που ειπα αυτο θα το κανω και εγω? χλωμο το βλεπω.. Sad

ξερω οτι το σωμα μας ειναι φτιαχμενο γι'αυτο αλλα οσο να πεις ειναι too much Sad
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:48
Άστα και χθες πήγα να δω μια φίλη στο μαιευτήριο (23 ετών και γέννησε, ναι ΕΛΕΟΣ) και μου έλεγε για τα ράμματα κτλ. 6 ώρες γεννούσε, την άκουσε και όλο το μητέρα και όλο το υγεία και όλο το Μαρούσι. Smile

Περιττό να πω, ότι ήταν μόνο δεύτερος ο όροφος, εξού και βρίσκομαι ανάμεσά σας σήμερα πάλι.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:50
αμαν !!!
καλυτερα καισαρικη
marouli
marouli
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 13466
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 13/04/2009
http://griniariko-marouli.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:50
συμφωνω με το σκουλικακι καισαρικη και παλι καισαρικη ok
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:56
skouliki έγραψε:αμαν !!!
καλυτερα καισαρικη

Θεωρητικά όλοι λένε καλύτερα φυσική, γτ η καισαρική έχει πόνους μετέπειτα και άλλα καθέκαστα... Αλλά μην βγούμε άλλο από το θέμα! Smile
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 10:59
η αληθεια ειναι καλη αλλα η οπτικη επαφη με το θεμα οταν εχουμε να κανουμε με παιδακια η αποψη μου ειναι οι εικονες να μην ειναι σκληρες ή να ειναι πιο καρτουνοσχεδιασμενες
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 11:27
Raven έγραψε:Χμμμ... Βασικά, ανοίγονται πολλά θέματα. Στατιστικά, οι ορμές ξεκινούν στο γυμνάσιο. Το κάθε παιδί όμως είναι διαφορετικό και με άλλη ιδιοσυγκρασία και αθωότητα! Μπορεί το ένα παιδί να συλλάβει πλήρως και πολύ σωστά το θέμα της διδαχής αυτής, αλλά ένα άλλο να μείνει άφωνο και να μην το επεξεργαστεί σωστά, έχοντας έτσι άσχημα αποτελέσματα.
Εγώ πάντως απ' την Πέμπτη-Έκτη του Δημοτικού ένιωθα κάτι στο σώμα μου να ...σκιρτά τέλος πάντων όταν έβλεπα ωραία κοπέλα.

Raven έγραψε:Την καλύτερη παιδεία πάνω σε αυτό, μπορούν να την κάνουν οι γονείς αρχικά και το σχολείο και οι δάσκαλοι έπειτα. Για παράδειγμα, αν ο Κωστάκης έχει μάθει μέσα από το σπίτι του κάποια πράγματα σωστά και μέσα από ειδικά βιβλία (τα οποία θα τα έχουν διαβάσει πρώτα οι γονείς), όταν θα του διδαχθεί κάτι τέτοιο στο σχολείο, θα μπορεί να συλλάβει σωστά το νόημα και να μάθει περισσότερα! Ενώ αν ο Γιαννάκης δεν ξέρει τίποτα γι'αυτό το θέμα και ξαφνικά του παρουσιαστεί στο σχολείο, το πιθανότερο είναι ότι θα υποστεί παράξενες αλλαγές.
Αυτό είναι που λέμε τόσην ώρα. Νομίζεις όμως πως οι περισσότεροι γονείς θα κάνουν έστω κάποια νύξη στα παιδιά τους, η οποία δεν θα θίγει το σεξ σαν "κάτι που κάποια στιγμή θα γίνει και πρέπει να προσέχουμε, προσέχουμε, προσέχουμε, μη μας τυλίξει και κάμια με το σεξ κιόλας ή μην κολλήσουμε τίποτα (αγόρια)" ή "μην κάνεις σεξ από μικρή μη γίνει τίποτα και μείνεις έγκυος (κορίτσια)" και όχι σαν κάτι το απόλυτα φυσικό και υγιές, το οποίο όμως δεν είναι μια απλή σαρκική ανάγκη, αλλά σηματοδοτεί την ουσιαστική ένωση με τον/την σύντροφό σου, και θα πρέπει να δωθει προσοχή στο να αποφευχθούν τα δυσάρεστα ενδεχόμενα, τόσο τα σωματικά όσο και τα ψυχικά;
Τα ταμπού γύρω από το σεξ υπάρχουν ακόμα, οπότε πρώτα θα πρέπει να το απενοχοποιήσουν οι μεγαλύτεροι, αν θέλουμε να δούμε κάποια στιγμή γύρω μας υγιείς συμπεριφορές τόσο στην σεξουαλική όσο και στην συναισθηματική ζωή τω ανθρώπων γενικότερα.

Raven έγραψε:Όλα θέλουν καλές βάσεις και ομαλή μετάβαση.

Συμφωνώ στο να διδάσκεται το μάθημα στο σχολείο, εννοείται ότι συμφωνώ για Γυμνάσιο και μόνο, αλλά μόνο αν έχει γίνει ήδη σωστή δουλειά από οικογένεια, χωρίς ταμπού. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ο καθηγητής που θα διδάσκει το συγκεκριμένο μάθημα, θα πρέπει να είναι ΧΙΛΙΟΤΕΣΤΑΡΙΣΜΕΝΟΣ από όλους και να έχει γενικότερες γνώσεις π.χ. βιολογίας. Όπως επίσης, το βιβλίο που θα χρησιμοποιείται να είναι "καθαρό".

Προσωπικά οι γονείς μου μου είχαν πάρει ένα τεράστιο βιβλίο (σε μέγεθος, όχι σε σελίδες) και ήταν εικονογραφημένο. Είχε τα πάντα για το σώμα και σου μάθαινε και για το σεξ, με έμμεσο και όμορφο τρόπο. Γενικά σου έδειχνε την φύση του ανθρώπινου σώματος και την κατανοούσες στο σύνολό της.
Ακόμα πασχίζω να καταλάβω την εμμονή με τη διδασκαλία του μαθήματος στο Γυμνάσιο. Είπαμε ότι έλξη υπάρχει και στην προεφηβική περίοδο, η οποία απλα εντείνεται κατά πολύ στην εφηβεία.
Τώρα στην δική μου περίπτωση, η μητέρα μου θεωρούσε λίγο ψιλοταμπού το θέμα, με ρωτούσε γενικά για τις σχέσεις μου αλλά απέφευγε να θίξει αυτό το κομμάτι. Ο πατέρας μου από την άλλη μιλούσε περισσότερο ανοιχτά, δίνοντας τη μεγαλύτερη έμφαση και στο συναισθηματικό κομμάτι, λέγοντάς μου παραδείγματος χάρην το τι μπορεί να φανεί άσχημο σε μια κοπέλα, με βάση τη δική του εμπειρία.
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 11:50
Να συμπληρώσω στο προηγούμενό μου ποστ, πως ο πρωταρχικός ρόλος της όλης αυτής διδασκαλίας θα πρέπει να βρίσκεται στις έννοιες τις προσοχης και του συναισθηματισμού, όπως είχα αναφέρει και στα πρώτα μου ποστ. Όμως σε καμία περίπτωση να μην υπερκαλύψουμε την φυσική ορμή και επιθυμία με την αναστολή που μπορεί να προκαλέσει η υπερπροστασία, αλλά και να αποφύγουμε με κάθε τρόπο την θεοποίηση του "φθηνού" σεξ, όπως το προβάλλουν τα media σήμερα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την irthe_h_pitsa στις 4/8/2009, 11:53, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : διευκρίνηση)
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

4/8/2009, 11:52
τα ειπες ολα και συμφωνω
πλεον το θεμα ειναι μονο στην ορθη διδασκαλια του θεματος απο εμπειρους εκπαιδευτικους
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 11:02
πιστευετε οτι η σεξουαλικη αγωγη πρεπει να περιεχει και το
κομματι περι ομοφυλικων παρεκκλίσεων ?
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 11:19
Πολύ δύσκολη ερώτηση... Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε και ακριβώς το πότε το κάθε παιδί διαμορφώνει τα σεξουαλικά του θέλω! Για εμένα, εξαρτάται από εκεί.
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 11:26
skouliki έγραψε:πιστευετε οτι η σεξουαλικη αγωγη πρεπει να περιεχει και το κομματι περι ομοφυλικων παρεκκλίσεων ?
Θα πρέπει σίγουρα να εμπεριέχει μια εισαγωγή σε αυτού του είδους τις σεξουαλικές προτιμήσεις, δίνοντας έμφαση στα σημεία του σεβασμού στη διαφορετικότητα και των βιωμάτων που έχει αποδειχτεί ότι μπορούν να εντείνουν την κάποια κλίση προς την ομοφυλοφιλία (π.χ. όταν ένα αγόρι έχει δυναμική και καταπιεστική μητέρα και δίπλα της έναν "ανύπαρκτο" πατέρα). Σε καμία περίπτωση όμως, δεν θα πρέπει να παρουσιάζονται "συγκρίσεις" μεταξύ της ορθής (κατά την κοινή λογική) και της αποκκλίνουσας (κατά την κοινή λογική κι εδώ) σεξουαλικής προτίμησης.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 12:30
νομιζω οτι αν μιλαμε για τις δημοτικες ταξεις μια εισαγωγικη στο θεμα
οπως λεει ο πιτσας στα πλαισια των διαφορετικων προτιμησεων μπορει να υπαρξει
και αναπτυξη του θεματος να γινεται στο γυμνασιο
peggylou
peggylou
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 501-1000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 916
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 19/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 13:15
δε νομιζω οτι τα παιδια του δημοτικου μπορουν να διαχειριστουν το κομματι των ομοφυλοφιλικων σχεσεων και μη ξεχναμε οτι παιζει ρολο και το οικογενειακο περιβαλλον. οι αποριες παντως των παιδιων του δημοτικου εχουν να κανουν κυριως με το πως λειτουργει το σωμα... το προβλημα ειναι οτι συνηθως πετανε τα βιβλια διαφορων μαθηματων στους εκπαιδευτικους χωρις να εχουν φροντισει να τους ενημερωσουν για το πως να το διαχειριστουν...
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 13:59
peggylou έγραψε:δε νομιζω οτι τα παιδια του δημοτικου μπορουν να διαχειριστουν το κομματι των ομοφυλοφιλικων σχεσεων και μη ξεχναμε οτι παιζει ρολο και το οικογενειακο περιβαλλον. οι αποριες παντως των παιδιων του δημοτικου εχουν να κανουν κυριως με το πως λειτουργει το σωμα... το προβλημα ειναι οτι συνηθως πετανε τα βιβλια διαφορων μαθηματων στους εκπαιδευτικους χωρις να εχουν φροντισει να τους ενημερωσουν για το πως να το διαχειριστουν...
ασε μας ρε πεγκυλου..
που ξερειες εσυ?δεν ξερουν οι ΄προοδευτικοι Bloggers'?
Laughing Laughing lol! lol! lol! lol!
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 14:04
χαχα
λαπλας ειναι δασκαλα αυτη
εχει φαει βιβλιο στην μαπα lol!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 14:10
skouliki έγραψε:χαχα
λαπλας ειναι δασκαλα αυτη
εχει φαει βιβλιο στην μαπα lol!
το ξερω,γιαυτο το εγραψα..γιατι ολο κ καποιος 'παντογνωστης' θα πεταχτει να την διορθωσει keep on keep on keep on Smile
peggylou
peggylou
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 501-1000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 916
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 19/03/2009

Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία. - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί σεξουαλικής αγωγής στα δημοτικά σχολεία.

5/8/2009, 14:12
δηλαδη η αλλη αποψη των προοδευτικων ?ποια ειναι? τα παντα ολα ? εεεε ρε κατι μυννννησεις που εχουν να πεσουν Smile lol!
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης