Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
Vita
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 25
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 13/07/2010

Τι είναι τα robots.txt; Empty Τι είναι τα robots.txt;

18/6/2011, 00:12
Έκανα Πέμπτη βράδυ ανάρτηση και απόψε (Παρασκευή βράδυ) δεν έχει ανανεωθεί στα ιστολόγια που με έχουν στο blogroll τους. Τί συμβαίνει; Με τα λίγα αγγλικά μου (μπορεί να κάνω και λάθος) είδα ότι πιθανόν να οφείλεται σε
robots.txt. Τι είναι αυτό το πράγμα πάλι; Ούτε που το είχα ακουστά, ούτε που ξέρω αν υπάρχει στο blog μου και ούτε ξέρω να το βγάλω :-(
SOS
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τι είναι τα robots.txt; Empty Απ: Τι είναι τα robots.txt;

19/6/2011, 00:28
Το robots.txt είναι μια σειρά από κανόνες που ακολουθήσουν τα bots των μηχανών αναζήτησης για να κανουν ευρεση στην σελιδα σου
δημιουργοντας εσυ ενα τετοιο αρχείο μπορεις να αποκλεισεις την ευρεση μερικών φακέλων που εσυ οριζεις για χ λογους που μπορει να θες

δεν ξερω τι ακριβως εχεις κανει ..καμια φορα κολλαει και απο μονο του δες ομως εδω πληροφοριες σχετικα Πρόβλημα με τις αναρτήσεις στο blogroll και μιλαμε παλι
avatar
Vita
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 25
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 13/07/2010

Τι είναι τα robots.txt; Empty Απ: Τι είναι τα robots.txt;

23/6/2011, 08:19
Σκουληκάκι το πρόβλημα ήταν ταυτόχρονο με την στασιμότητα της φωτογραφίας στο adplanner και από την ασχετίλα μου τα συνέδεσα. Λύθηκε το θέμα με τα blogrolls αλλά εξακολουθεί με το adplanner.
Δες ποιά φωτογραφία έχει στα στοιχεία του για το blog μου.Από ανάρτηση της αρχής του μήνα!
https://www.google.com/adplanner/?pli=1#publisherEdit?identifier=cretangastronomy.blogspot.com
Όταν έκανα κλικ στο differ μου έβγαλε αυτά για τα robots.txt
http://www.google.com/support/adplanner/bin/answer.py?answer=117210&hl=en_GB
Ευχαριστώωωωωω
Καλημέρα!
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Τι είναι τα robots.txt; Empty Απ: Τι είναι τα robots.txt;

23/6/2011, 23:14
λεει οτι

Μερικα σιτε δεν επιτρέπουν CSS, JavaScript, ή εικόνες ανιχνευσιμες από το Google. Ως αποτέλεσμα, οι μικρογραφίες εικόνων για τα σιτες αυτα μπορεί να διαφέρει από την εμφάνιση της σελιδας. Οι εικόνες thumbnail στο DoubleClick λεει εχει σαν σκοπό να δώσει μια γενική ιδέα για την εμφανιση της σελίδας μας.

Για την πιο ακριβή προβολή, σας προτείνουμε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα κατευθειαν
Εάν η μικρογραφία- thumbnail για την ιστοσελίδα σας διαφέρει από την πραγματική εμφάνιση του δικτυακού σας τόπου, ελέγξτε αν χρησιμοποιείτε ένα αρχείο robots.txt για να αποκλείσετε CSS, JavaScript, ή εικόνες από το να ανιχνευθεί από το Google. (Αν είναι αναγκαίο,μιληστε με τον webmaster σας για βοήθεια.)

Ο αποκλεισμός CSS, JavaScript επηρρεαζει την thumbnail
Μπορείτε να μάθετε πώς να ελέγξετε το αρχείο robots.txt με το εργαλείο ανάλυσης robots.txt διατίθεται στα Εργαλεία για Webmasters Google.

Για περισσότερη βοήθεια με την καθοδήγηση των ρομπότ που επισκέπτεται την ιστοσελίδα σας, δείτε μια σειρά των εξωτερικών online πόρους, όπως robots.txt analysis tool

ειχαμε πει για αυτο και εδω αν θυμασαι DoubleClick Ad Planner

μηπως να αλλαζες εντελως αυτην την thumbnail εικονα ..δες εδω πως Τι είναι τα robots.txt; Empty Thumbnails blog images ( μικρογραφίες εικόνων )
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης